válkaČeskoslovenskoobjevy

Diamanty z meteoritu Almahata Sitta mohou být důkazem o existenci ztracené planety

Diamanty z meteoritu Almahata Sitta mohou být důkazem o existenci ztracené planety
Zdroj: messagetoeagle.com

V roce 2008 vletěl do zemské atmosféry osmdesátitunový asteroid a vybuchl 37 kilometrů nad Núbijskou pouští. Odhaduje se, že měl v průměru 4 metry a po explozi se rozpadl na nejméně 600 malých částí.

Tomáš Chalupa 4. května 2018

Tyto malé fragmenty vážily dohromady jen něco kolem 10 kilogramů. V každém malém kousku bylo ale mnoho tzv. nanodiamantů, které se v úlomcích vytvořily až po vniknutí do atmosféry. To se alespoň původně domnívali vědci.

Oficiální název meteoritu je 2008 TC3. Zní to jako název mobilního telefonu, takže se pro něj vžil název Almahata Sitta. Vědci z univerzity v Chartúmu sesbírali množství úlomků tohoto asteroidu a pečlivě zkoumali nanodiamanty v nich obsažené. Původně se zdálo, že na nanodiamantech nebude nic až zase tak zvláštního, ale ukázalo se, že nanodiamanty nemohly vzniknout až po vstupu do atmosféry, ale musely vzniknout za podmínek, které panují na velkých planetých. Mohlo by jít o důkaz, že v naší Sluneční soustavě byla kdysi další planeta. Jde o vůbec první důkaz, že by v minulosti mohlo nějaké takové těleso v naší soustavě existovat. Mohlo by možná jít o bájnou planetu Nibiru neboli Planetu X, vědci jí zatím říkají „ztracená planeta“ .

Jde zatím jen o zajímavou hypotézu. Nanodiamanty jsou sice zajímavým důkazem a vodítkem, nicméně jako nezvratný důkaz zřejmě stačit nebudou. Je potřeba další výzkum, který by tyto teorie prokázal. Pak by bylo ale nutné najít odpovědi také na otázku, kam se planeta poděla a kdy vlastně v naší Sluneční soustavě kroužila.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu