Konec nepříjemných a zdlouhavých vyšetřovacích metod je možná už blízko.

Konec nepříjemných a zdlouhavých vyšetřovacích metod je možná už blízko. | zdroj: iflscience.com


Diagnostika budoucnosti: Nové zařízení vám zjistí rakovinu z pouhého dechu

TÉMATA: zdraví | nemoc | lékařství | věda

user-avatar

Simona Knotková

17. 02. 2017 | 12:03

Pouhý jeden dech by v budoucnu mohl stačit na diagnostikování závažného onemocnění. Nové zařízení vyvíjí tým mezinárodních vědců.

Skupina badatelů vedená vědci z Izraelského technologického institutu vymyslela zařízení, které z chemického složení dechu dokáže rozpoznat nádor, sníženou funkci ledvin, roztroušenou sklerózu či další závažná onemocnění. Nedávný test, jenž absolvovalo 1404 jedinců, potvrdil až 84% úspěšnost.

Přibližně 800 účastníků tohoto experimentu trpělo některou ze sedmnácti různých nemocí, zbytek byl zdravý. Analýza spočívá na metodě takzvané hmotností spektrometrie. Částečky uhlíku a zlata v přístroji je schopno z dechu oddělit těkavé organické látky, které poukazují právě na přítomnost nemoci.

Získaná data vědci následně porovnávali a sestavili počítačový algoritmus, který dokáže znaky onemocnění rozpoznat, a v budoucnu tak může plnit funkci rychlé a neinvazivní metody diagnostikování. Hossam Haick, spoluautor studie, která vyšla v publikaci American Chemical Society Nano, technologii přirovnává ke schopnostem psů hledat a najít věci podle čichu.

Na trhu by se přístroj měl objevit v řádu pěti let a jeho cena by měla být pouhých 760 korun.

user-avatar

Simona Knotková

17. 02. 2017 | 12:03

Zavří­t reklamu