válkaČeskoslovenskoobjevy

Diagnostika budoucnosti: Nové zařízení vám zjistí rakovinu z pouhého dechu

Diagnostika budoucnosti: Nové zařízení vám zjistí rakovinu z pouhého dechu
Zdroj: iflscience.com

Pouhý jeden dech by v budoucnu mohl stačit na diagnostikování závažného onemocnění. Nové zařízení vyvíjí tým mezinárodních vědců.

Simona Knotkova 17. února 2017

Skupina badatelů vedená vědci z Izraelského technologického institutu vymyslela zařízení, které z chemického složení dechu dokáže rozpoznat nádor, sníženou funkci ledvin, roztroušenou sklerózu či další závažná onemocnění. Nedávný test, jenž absolvovalo 1404 jedinců, potvrdil až 84% úspěšnost.

Přibližně 800 účastníků tohoto experimentu trpělo některou ze sedmnácti různých nemocí, zbytek byl zdravý. Analýza spočívá na metodě takzvané hmotností spektrometrie. Částečky uhlíku a zlata v přístroji je schopno z dechu oddělit těkavé organické látky, které poukazují právě na přítomnost nemoci.

Získaná data vědci následně porovnávali a sestavili počítačový algoritmus, který dokáže znaky onemocnění rozpoznat, a v budoucnu tak může plnit funkci rychlé a neinvazivní metody diagnostikování. Hossam Haick, spoluautor studie, která vyšla v publikaci American Chemical Society Nano, technologii přirovnává ke schopnostem psů hledat a najít věci podle čichu.

Na trhu by se přístroj měl objevit v řádu pěti let a jeho cena by měla být pouhých 760 korun.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu