válkaČeskoslovenskoobjevy

Devítiletý Rus kreslí zvířecí portréty. Získává za ně zásoby jídla a léků pro útulek

Pavel Abramov je devítiletý chlapec z města Arzamas v Nižněnovgorodské oblasti. Ještě donedávna žil životem obyčejného dítěte školou povinného. Vše se změnilo, když mu před rokem zemřel jeho milovaný domácí mazlíček Barsik. Aby chlapec zmírnil smutek, začal se zajímat o opuštěná zvířata v místním útulku. Pouhé návštěvy mu ale nestačily, chtěl pro ně udělat něco konkrétního. Jak ale pomoci, když jste jen malý kluk bez finančních prostředků?

S matkou Ekaterinou Bolšakovou vymyslel výtvarný projekt, jehož prostřednictvím přijímá objednávky na portréty zvířat. Od majitelů mazlíčků si za ně namísto peněz bere zásoby jídla, léků či jiných potřebných pomůcek, které následně věnuje útulku. Podobným způsobem pomohl už desítkám psů a koček. Jeho výtvory přitom nezdobí jenom ruské domácnosti, ale podívaly se už i do Španělska či Německa. Díky svému nízkému věku je Pavel úplně nejmladším dobrovolníkem, který v arzamaském útulku vypomáhá.

„Naše rodina je na něho velmi pyšná. Dny má rozvrženy na minuty, chce stihnout úplně všechno. Často ale nemá dostatek času,“ sdělila serveru Bored Panda matka Ekaterina. Dodává, že synovým snem je stát se v budoucnu architektem a mimo jiné postavit obří útulek.

Žena společně se synem vede také stránku na ruské sociální síti VK, díky níž se veřejnost může dozvědět o všech Pavlových činnostech. „‚Co může malý dobrovolník udělat?‘ je projekt malého člověka, který není lhostejný, chce být světu užitečný a svým příkladem chce vést ostatní. Chce ukázat, že i malý člověk může být velkým přínosem, pokud chce,“ stojí v úvodním prohlášení stránky.

Pokud vás příběh devítiletého Rusa zaujal, najdete ho i na Instagramu, kde mu můžete vyjádřit podporu či lajkem ocenit některou z jeho prací. Ukázku jeho výtvarných dílek včetně výměnných obchodů, které se svými portréty už udělal, si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu