Devět křížů je lokalita u obce Lesní Hluboké v okrese Brno-venkov, na silnici II/602, nedaleko exitu 168 dálnice D1. Lokalita dostala název podle devíti křížů, podle pověsti vztyčených na místě, kde v 16. století došlo k masakru svatebního průvodu. Na místě mělo být 9 obětí, na jejichž památku byly kříže vztyčeny.

Devět křížů je lokalita u obce Lesní Hluboké v okrese Brno-venkov, na silnici II/602, nedaleko exitu 168 dálnice D1. Lokalita dostala název podle devíti křížů, podle pověsti vztyčených na místě, kde v 16. století došlo k masakru svatebního průvodu. Na místě mělo být 9 obětí, na jejichž památku byly kříže vztyčeny. | zdroj: fotohistorie.cz


Devět křížů - největší masakr na české svatbě. Děsí přízraky mrtvých motoristy na D1?

TÉMATA: česká historie | pověsti | vraždy | dálnice | nehody

user-avatar

Václav Pokorný

26. 09. 2017 | 08:00

Úsek dálnice D1 poblíž známého motorestu Devět křížů je údajně prokletý už téměř pět století. Původně tudy vedla stará formanská cesta. A právě na ní se odehrála krvavá tragédie, kterou zaznamenaly místní legendy.

Vše začalo dobrým skutkem místního sedláka z tehdejší obce Hluboká, dnešní Lesní Hluboká. Vracel se z trhu ve Velké Bíteši a tu u cesty spatřil na zemi zraněného člověka, obchodníka. A protože měl dobré srdce, poskytl mu přístřeší a vše potřebné pro jeho uzdravení. V domě s popisným číslem 1 v obci Hluboká se od tohoto okamžiku začíná odehrávat drama antických rozměrů.

Je to příběh velké lásky a zrady. Sedlák měl velmi krásnou dceru a ta začala o zraněného obchodníka pečovat. Obchodník se do ní hluboce zamiloval a dívka jeho city opětovala. Sedlákovi se to však vůbec nelíbilo, co se v jeho domě začíná odehrávat, a snažil se vztahu všemožně bránit. Měl jinou představu o budoucím zeti a novém majiteli gruntu. Bylo však pozdě, oba milenci si již slíbili věrnost. Svatební průvod, ilustrační foto.

Sedlák vyřešil nastalou situaci chytře. S obchodníkem, koňským handlířem, se domluvil, že až si za rok své obchodní záležitosti v Uhrách vyřídí a přijde s patřičným obnosem peněz, dcera bude jeho.

Po několika měsících od odjezdu obchodníka se o dceru sedláka začal zajímat místní synek z bohaté sedlácké rodiny. Oba rodiče novému vztahu přáli a svou dceru do něj všemožně nutili. Uplynul rok a sedlák se rozhodl, že již déle čekat nebude a děvče provdá. Dcera svému milému poslala zprávu, kdy a kde půjde k oltáři s jiným. Zaskočen touto novinou vymyslel plán pomsty a vyrazil spěšně  za svou milou. Nevěsta byla omylem zasažena kulkou. Ilustrační obrázek.

V osudný den svatby se v místním hostinci domluvil s místním hajným, aby mu pomohl zradu potrestat s tím, že nevěsta bude ušetřena. Svatební průvod nic netuše se vracel z kostela ve Velké Bíteši zpět domů do obce Hluboká. Ke střetu se mstiteli došlo na rozcestí nedaleko obce Hluboká. Oba muži vyzbrojeni střelnými zbraněmi zahájili palbu. Na místě za nastalé vřavy bylo zabito sedm svatebčanů. V krvi zůstali na zemi ležet nevěsta se ženichem, otec nevěsty, svědek a další tři ženy. Když obchodník zjistil, že mezi mrtvými je i jeho vyvolená, obrátil svůj hněv proti společníkovi, který zřejmě v nastalém zmatku dívku zasáhl kulkou. Kumpána zastřelil, a když viděl, co spáchal a milou, že již nikdy neuvidí, obrátil zbraň proti sobě a spáchal sebevraždu.

Všichni mrtví byli pohřbeni na místě masakru a u jejich hrobů benediktýni z Rajhradu postavili devět křížů. Aby duše mrtvých měly klid, jsou hroby přibližně každých sto let znovu vysvěceny. Jedna z nehod v úseku dálnice D1 u 9 křížů.

Mnozí lidé si dnes spojují tyto tragické události s vysokou nehodovostí na přilehlém úseku dálnice D1 poblíž Devíti křížů. Tragická nehodovost na tomto přehledném úseku je pro některé citlivé jedince dokladem toho, že duch nevěsty v bílém, zjevující se až do současnosti před auty řidičů, má svoji příčinu a je tedy věrohodný. Nehody způsobené tímto zjevením mívají zpravidla tragické následky. Mnozí řidiči, kteří v okolí lokality u Devíti křížů havarovali, vypověděli, že se těsně před osudnou nehodou zjevil před jejich vozem přízrak jakési ženy v bílých šatechPodle očitých svědků se na dálnici u 9 křížů zjevuje přízrak ženy v bílém.

Není to však jediné zjevení, které tu číhá na projíždějící automobilisty. Existuje i druhá skupina řidičů, kteří poblíž motorestu zahlédli jiný přízrak. Ten má údajně podobu jakýchsi mohutných černých křídel. Objevuje se těsně před čelním sklem a nalétává na auto. Pokud se šofér nelekne a projede jím, pocítí pouze závan mrazivého vzduchu. Bohužel většina automobilistů se k smrti vyleká a strhne volant do strany. Ve vysoké rychlosti má takový manévr většinou osudové následky.

user-avatar

Václav Pokorný

26. 09. 2017 | 08:00

Zavří­t reklamu