válkaČeskoslovenskoobjevy

Devadesátiletý bahník je nestarší ryba držená v zajetí, jmenuje se Metuzalém

Metuzalém se nachází ve Steinhartově akváriu v San Franciscu. Má na délku 1,2 metrů a byl sem převezen v roce 1938 z Austrálie. To už byl ale dospělý a vědci jeho věk odhadují na 85 až 90 let.

Tomáš Chalupa 3. prosince 2018

Bahníci jsou nepříliš početná skupina ryb, která se na Zemi nachází už 400 milionů let. Jde o zajímavé ryby, které se vyznačují hadovitým tvarem těla a také tím, že jsou schopny dýchat kyslík ze vzduchu. Mají totiž primitivní plíce, takže se mohou nadechovat nad vodou podobně jako třeba delfíni.

Existují australští bahníci, což je případ Metuzaléma, a pak také afričtí a jihoameričtí. Tyto dva zmíněné druhy tráví čas zahrabáni v bahně. Jsou to dlouhé měsíce, kdy jejich rybníky vyschnou v období sucha a oni přežívají v bahně a dýchají venkovní kyslík.

Zajímavé je, že bahníci se dožívají opravdu velmi vysokého věku. Nejsou výjimkou kusy, které mají 80 nebo 90 let. Metuzalém prý dobře ví, kdo jej krmí, a nemá rád, když mu potravu dává někdo jiný než Allan Jan, hlavní biolog akvária. „Jí všechno, co mu dám. Jí toho hodně a není vybíravý. Nejraději má garnáty a fíky. Moc ale nechtěl jíst, když ho krmili v minulých letech různí dobrovolníci. Od některých jídlo vyloženě odmítal,“ říká Allan.

Metuzalém také provedl několik zajímavých kousků. Například když mu chovatelé pořídili větší akvárium. Pochopitelně se domnívali, že se mu v něm bude líbit, že bude mít více prostoru. Jenže Metuzalém trávil čas na hladině otočený břichem nahoru. Tak vypadají mrtvé ryby. Metuzalém sice mrtvý nebyl, ale chovatelé ho raději přemístili do původního akvária. A Metuzalém zase začal normálně plavat. Jakoby tím dával chovatelům vzkaz: Tady se mi nelíbí, dejte mě zpátky.

Metuzalém má ke svému chovateli Allanovi opravdu vřelý vztah, jak je vidět na videu. Nechá se od něj nejen krmit, ale i hladit, což je u tohoto druhu ryb opravdu neobvyklé. Ale za desítky let už si ryba zřejmě dokázala uvědomit, kdo se o ni stará a má ji opravdu rád.

Další články

Zavří­t reklamu