válkaČeskoslovenskoobjevy

Devadesát let lidé debatovali, zda La Pascualiata je nebo není mumie mrtvé dívky

Devadesát let lidé debatovali, zda La Pascualiata je nebo není mumie mrtvé dívky
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

La Pascualita je podle legendy dokonale mumifikované tělo dcery majitele obchodu. Ta zemřela tragicky ve svůj svatební den a její otec ze žalu její tělo nabalzamoval. Tak alespoň praví legenda.

Tomáš Chalupa 13. září 2018

La Pascualita se poprvé objevila v roce 1930 ve výloze svatebního salonu ve městě Chihuaha v Mexiku. Místní lidé byli fascinováni tím, že byla neskutečně podobná dceři majitele obchodu jménem Pascuala Esparza. Jenže ta byla mrtvá. Postava za výlohou tak působila jako zjevení.

Pascuala v den své svatby zemřela, když jí kousnul prudce jedovatý pavouk zvaný černá vdova. Když se objevilo její tělo ve výloze, lidé se domnívali, že jde o umělou pannu, kterou si otec vyrobil. Ovšem při důkladnějším pohledu bylo možné vidět neuvěřitelné detaily, které daly vzniknout legendě, že jde o skutečné tělo zesnulé Pascualy, které bylo pouze důmyslně nabalzamováno.

Vidět totiž jsou i žíly na rukou nebo křečové žíly na nohou. Lidé, kteří vešli do obchodu, dokonce tvrdili, že je oči postavy neustále sledují. Byly jako živé, nikoliv jen namalované. Jiní přísahali, že se postava hýbala, její poloha se měnila, zatímco oni se procházeli v obchodě. Bujná představivost ovšem byla vybičována právě neuvěřitelnou věrohodností figuríny. Lidé tvrdili, že se v její přítomnosti necítili dobře, někteří se dokonce začali potit nebo cítili mravenčení v končetinách a tohle vše samozřejmě přisuzovali postavě Pascualy.

Přes devadesát let se vedou v Chihuahavě debaty o tom, co je vlastně La Pascualita zač. Podle odborníků je nepravděpodobné, že by v mexickém horkém a vlhkém podnebí vydrželo nabalzamované tělo v takto perfektní podobě. Zjevně jde o zcela mimořádně zdařilou napodobeninu, uměle vytvořenou figurínu. Současný majitel obchodu se k celé věci příliš nevyjadřuje, rozhodně nijak místní legendy nevyvrací, protože je mu jasné, že právě La Pacualita vábí do jeho podniku zákazníky. Je tedy dobré nechat legendu žít svým životem. V pověrčivém a mystikou prodchnutém Mexiku to není zase tak těžké.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu