válkaČeskoslovenskoobjevy

Dětství Václava Havla: Z hýčkaného princátka třídním vyvrhelem

Pátého října by Václav Havel oslavil nedožité 80. narozeniny. Narodil se v roce 1936 do velmi bohaté a vlivné pražské rodiny. Jeho otec Václav M. Havel i jeho strýc Miloš Havel byli známí a úspěšní podnikatelé. Dědeček Hugo Vavrečka působil v diplomacii a v roce 1938 se stal ministrem propagandy československé vlády. Největší vliv však na výchovu malého Václava měla jeho matka Božena, která se svým synům věnovala na úkor vlastních ambicí. O tom, že budoucí český prezident nebyl jen tak nějakým dítkem, svědčí i dobové záběry z roku 1937, na kterých vidíme, že se malému Václavovi dostávalo přijetí a poct jak budoucímu monarchovi. Sám starosta Prahy Karel Baxa (v bílém obleku a s brýlemi) mu líbá ruku a otec mu nasazuje na hlavu obrovskou korunu z květin.

Yvonne Pokorná 4. října 2016

Václav Havel v pozdějších letech přiznal, že si tehdy žil jak prase v žitě. Blahobytným rodinným životem však otřásl komunistický puč v roce 1948. Václavu Havlovi bylo tehdy dvanáct a stejně jako Miloš Forman nebo bratři Mašínové navštěvoval elitní internátní školu v Poděbradech. “Mému otci patřily restaurační podniky, a já si vzpomínám, že matka si tam šla pro maso pro nás domů, a už jí ho nedali, ze dne na den, že to bude zestátněné,” řekl v rozhovoru pro dokumentární cyklus televize BBC Zapomenutý svět komunismu. Havel kvůli svému buržoaznímu původu nemohl po ukončení základní povinné docházky studovat na střední škole podle své volby. Nevyučil se a léta musel pracovat manuálně. Maturitu si pak dodělával večerně. Dálkově nakonec také vystudoval divadelní fakultu na pražské Akademii múzických umění.

Václav Havel s rodiči a mladším bratrem Ivanem

Václav Havel s rodiči a mladším bratrem Ivanem

„Václav Havel by nikdy nebyl tím, čím byl, pokud by neměl tak skvělé rodinné zázemí, které vytvářela především jeho maminka Božena. Jeho osobnost – i jako politika – to nepochybně významně zformovalo,“ uvedla před dvěma lety pro server aktualne.cz archivářka Knihovny Václava Havla Gabriela Romanová. Rodiče sice svým synům platili guvernantku, ale Božena Havlová je vzdělávala sama. Obětovala tomu i svůj talent výtvarnice či módní návrhářky. Vlastnoručně jim třeba vyrobila velkou nástěnnou abecedu s naučnými obrázky či sérii nazvanou Věda. Z rodinných alb, ale i didaktických pomůcek je zřejmé, že své syny vedla k slušnému chování a k touze po vzdělání. „Byla velmi ambiciózní (v tom nejlepším slova smyslu) a na své kluky kladla dost velké nároky. Tím cílem pro ně bylo studium na některé z předních evropských – nejspíše britských – univerzit. A nebýt komunistického převratu v roce 1948, tak by se tam oba kluci určitě dostali,“ podotýká Daniel Kaiser, autor dvoudílného životopisu Disident – Václav Havel a Prezident – Václav Havel. Právě proto, že se Božena Havlová svým dětem tak věnovala, uměli jak Václav, tak i jeho bratr Ivan číst, psát a počítat ještě před nástupem do školy.

Dětský pokoj u Havlů s velkou nástěnnou abecedou

Dětský pokoj u Havlů s velkou nástěnnou abecedou

Kdo ví, jak by se Havlův osud vyvíjel, kdyby se komunisté k moci nedostali. Možná by byl podnikatelem stejně jako jeho otec nebo ředitelem barrandovských studií, případně filmovým režisérem, jak o tom snil. Možná by to stejně jako jeho děda jednou dotáhl i na ministra, ale asi by se nikdy nestal prezidentem a nikdy by nedosáhl tak světového renomé, kdyby nebyl pronásledovaným a vězněným disidentem. V každém případě mu nebylo dáno být jen řadovým občanem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu