válkaČeskoslovenskoobjevy

Dětství končí mnohem později, než si myslíme a než je v zákoně stanoveno

Dětství končí mnohem později, než si myslíme a než je v zákoně stanoveno
Zdroj: all-that-is-interesting.com

Je ti osmnáct, jsi dospělý, starej se. Kolik z nás v nějaké podobě slyšelo tuto větu a kolik z nás v dětství toužebně vyhlíželo osmnáctiny, které znamenaly získání práv dospělých. Ovšem vědci tvrdí, že v osmnácti ještě rozhodně dospělí nejsme.

Tomáš Chalupa 9. února 2018

Australští vědci přišli s novou studií ohledně toho, kdy začíná dospělost a tvrdí, že přichází později než v oněch zmiňovaných osmnácti letech. K posunu ovšem došlo sociálními faktory, nikoliv biologickými. Mladí lidé mnohem déle studují a také výrazně později uzavírají manželství a zakládají rodiny. Právě tyto životní milníky reálně oddělují dětství a dospělost a v moderní západní společnosti se tak posouvají dále směrem ke střednímu věku.

Z psychologického hlediska přitom dospělost nastává s koncem puberty. Jenže studie argumentuje tím, že i po skončení puberty se lidské tělo dále vyvíjí a mění. Z psychologického hlediska nemá dospělost žádné přesné ohraničení, tvrdí studie. Podle ní naopak mladí lidé přejímají typické dospělé role až téměř na hranici středního věku. „Ačkoliv z hlediska legislativy je člověk dospělý v osmnácti letech, adaptace na dospělý život a zodpovědnost přejímá později,“ říká autorka studie Susan Sawyerová.

Mladí lidé se co do vývoje dostávají do stádia jakési polonezávislosti. V některých ohledech jsou zcela nezávislí, v jiných jsou naopak stále odkázaní na rodiče. Jde samozřejmě především o ekonomické aspekty související s uplatněním na pracovním trhu. S tím souvisí i návrh autorů studie, že by bylo dobré rozšířit sociální pomoc a dávky určené dětem i na mladistvé dospělé ve věku 18 až 25 let. V této době totiž musí dojít k jejich osamostatnění, na což prostě mnohdy nemají peníze.

„Ve Velké Británii je průměrný věk, kdy lidé opouštění domácnost rodičů, 25 let,“ stojí ve studii. Ta má i své odpůrce. Podle nich to, že někdo nemá vlastní bydlení nebo stabilní práci, či se ještě věnuje studiu, neznamená, že není dospělý. Je to pouze jiná fáze života, která by se dala označit za hledání, ale to neznamená, že by se měla považovat za dětskou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu