válkaČeskoslovenskoobjevy

Dětské boty s pružinami měly imitovat chůzi po Měsíci

Dětské boty s pružinami měly imitovat chůzi po Měsíci
Zdroj: vintag.es
+ 1 fotka+ 2 fotky

V 60. letech minulého století existovala jedna opravdu unikátní hračka – speciální dětské boty, které díky pružinám měly imitovat chůzi po Měsíci, neboli takzvané raketové boty pro astronauty.

Tomáš Chalupa 16. března 2020

Období 60. let se neslo ve znamení raket. USA a Sovětský svaz spolu soupeřily o dobytí vesmíru a i běžné obyvatele zajímaly rakety a různé moderní technologie. A co teprve děti! Hračkářský průmysl se toho samozřejmě chytil, takže spousta hraček z té doby se nějak vztahovala k vesmíru a raketám.

V NASA pracoval inženýr John Bird, který konstruoval speciální boty pro astronauty, kteří měli přistát na Měsíci. Byly to raketové boty, tedy boty, které měly umět vyskočit vysoko pomocí raketových motorů. Na Měsíci jsou specifické podmínky nízké gravitace, takže technologické řešení nebylo příliš složité. Nikdo v té době netušil, s čím se budou astronauti na Měsíci potýkat, takže tyto boty byly jedním z požadovaných řešení.

Boty se podařilo sestrojit a fungovaly (spouštěly se palcem), nicméně měly mnoho technických nedostatků, nebyly spolehlivé a do vesmírného programu nebyly nikdy zařazeny. NASA pak ještě jednou zkoušela podobný koncept v 70. letech, ale definitivně od něj upustila.

Vraťme se ale zpět do 60. let, kdy se nápadu chytla společnost Moon MFG z Kalifornie. Ta začala prodávat dětské plastové boty na ocelových pružinách. Dítěti mohly umožnit poměrně velké skoky, jaké dělali astronauti na povrchu Měsíce. Výrobce udával, že vše je naprosto bezpečné, ale zřejmě by dnes takové boty málokdo svému dítěti koupil. Jak moc oblíbené byly tyto boty na trhu, nebo kolik se jich prodalo, není jasné. Občas se na eBay nebo jiných platformách objeví tyto boty jako rarita, takže zřejmě se jich prodalo poměrně dost, když přečkaly až do dnešní doby.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu