válkaČeskoslovenskoobjevy

Děti ze sovětských školek posílaly spát do mrazu

Děti ze sovětských školek posílaly spát do mrazu
Zdroj: rbth.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Podle hygienických předpisů a pravidel pro mateřské školky v SSSR měly mít děti pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Místnosti se musely minimálně dvakrát denně větrat. V některých školkách si děti dokonce odbývaly odpolední spánek venku na mrazu.

Simona Knotkova 19. února 2020

Spánek na čerstvém vzduchu, ať už během teplých či studených měsíců, byl běžnou praxí v sanatoriích, kde se léčili malí pacienti s tuberkulózou. Jak odhalují archivní snímky a samotní „pamětníci“, kteří to jako děti v minulých let na vlastní kůži zažili, tento zvyk se pěstoval také v některých školkách. Děti, od hlavy až k patě zabalené do spacích pytlů, ze kterých jim v mnoha případech trčel jen nos, byly posílány ven, aby si tam odbyly svůj odpolední spánek. Teplota venku se přitom pohybovala kolem mínus deseti stupňů Celsia.

„Pamatuju si, jak nás v jeslích (dokonce ještě před školkou!) dávali do spacáků a přenášeli nás ven. Spali jsme na takových širokých plošinách. Rád jsem tam ležel a sledoval padající javorové listy nebo sýkorky poskakující ve větvích. Vedle nás vždycky seděla vychovatelka oblečená v kabátě a zahřívající si své zmrzlé prsty, která nás pozorovala. Rychle jsem zavřel své oči a předstíral jsem, že spím,“ vzpomínal na ruské diskuzi jeden z uživatelů, který tuto dobu zažil.

Ne všichni na ni ale vzpomínají idylicky, jak odhaluje pro změnu příspěvek jiné uživatelky: „Nikdy na to nezapomenu. Bylo to jako v pracovním táboře. Ve spacích pytlích se nedalo vůbec hýbat a mně to nedělalo dobře. Když jsem kvůli tomu začala brečet, ta zatracená učitelka mě tam ještě víc zastrčila.“

Se svou zkušeností se svěřila také žena, která pracovala jako učitelka: „Kolik práce to vychovatelkám dalo! Děti nejprve musely být uloženy do spacích pytlů, pak přeneseny ven na terasu, kde byla okna otevřená dokořán. Po hodině spánku musely být zase všechny přeneseny dovnitř. A tak to chodilo v běžné školce, nejednalo se o žádné elitní zařízení. Každé ráno byly všechny děti vyšetřeny doktorem, a pokud některé z nich bylo nemocné, poslal ho domů.“

Archivní snímky ze sovětských školek a sanatorií si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu