válkaČeskoslovenskoobjevy

Děti v USA neměly na výběr. Místo hraní a školy musely chodit pracovat

Děti v USA neměly na výběr. Místo hraní a školy musely chodit pracovat
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 24 fotek+ 25 fotek

Ještě relativně nedávno byla dětská práce problémem i západních zemí. Fotograf Lewis Hince z agentury National Child Labor Committee zdokumentoval situaci v amerických státech na začátku 20. století.

Simona Knotkova 2. ledna 2018

Na začátku 20. století rostla průmyslová výroba, což způsobilo i vzestup dělnické třídy. Imigranti a rodiny z venkova se houfně stěhovali do amerických měst, která pro ně představovala šanci na lepší život. Realita byla ale bohužel daleko od jejich idylických představ. Práce ve fabrikách a dolech byla dlouhá a namáhavá a nízká mzda jen stěží pokryla rodinné náklady. Aby se mnohačlenné rodiny byly schopny uživit, do práce byli nuceni chodit i ti nejmenší.

V USA stejně jako ve státech západní Evropy sice existovaly zákony na omezení dětské práce, ale zaměstnavatelé je porušovali. Práci dávali nejenom dětem mladším devíti let, ale také je nechávali pracovat déle než maximálních dvanáct hodin. Teprve v roce 1938 bylo Kongresem schváleno nařízení, podle něhož byla minimální věková hranice stanovena na šestnáct let.

Do té doby byly děti nuceny pracovat v těch nejbídnějších podmínkách. Jejich běžná pracovní doba s malým počtem přestávek se pohybovala v rozmezí desíti až čtrnácti hodin. Na některých místech si za tu dobu vydělaly jen deset centů za den. Nikdo při tom nezohledňoval, jak moc se dítě na danou práci hodí. S malými dívkami a chlapci se zacházelo stejně jako s dospělými a byli dosazováni i na ty nejnebezpečnější pracovní pozice. Běžným jevem byly úrazy, které někdy končily smrti. Riziko představovaly také toxické látky, kterým byly děti v některých továrnách vystavovány. O moc lépe se neměli ani malí pracovníci na venkovních farmách. Ti byli pro změnu celé dny vystavováni extrémním teplotám a přímému slunečnímu záření.

V roce 1904 byla založena organizace proti nucené dětské práce National Child Labor Committee. Aby se o problému dozvěděla širá veřejnost, fotograf Lewis Hine cestoval napříč americkými státy a mezi lety 1908 až 1914 pořídil snímky dokládající smutnou realitu. Některé z nich si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu