Děsivý nález z Ekvádoru ukazuje lebku nasazenou jako helmu na jinou lebku dítěte.

Děsivý nález z Ekvádoru ukazuje lebku nasazenou jako helmu na jinou lebku dítěte. | zdroj: allthatsinteresting.com


Děti v helmách z lebek jiných dětí, tak se pochovávalo v Ekvádoru

TÉMATA: archeologie | nálezy | jižní amerika | ekvádor | lebka

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 12. 2019 | 09:00

Archeologové v Ekvádoru přišli se šokujícím nálezem. Objevili dva hroby novorozeňat, které měly na sobě helmy. Ty byly vytvořeny z lebek podobně starých dětí.

Vědci prohledávali komplex Salango, kde probíhají vykopávky už od roku 2014. Celkem našli 11 pohřbených lidí a množství nejrůznějších sošek a dalších artefaktů. Naleziště pochází z 1. století před naším letopočtem a sloužilo jako pohřebiště kultury Guangala. Až do nálezu oněch podivných helem nebylo nalezeno nic, co by nějak zásadně překvapilo archeology. Ale helmy vše změnily.

První dítě bylo staré asi dvanáct měsíců, když zemřelo, a na hlavu mu byla nasazena upravená lebka, skrze kterou se jakoby mohlo dívat ven. Druhé mrtvé dítě bylo staré devět měsíců a mělo na hlavně stejnou věc. Helmy byly na obě děti dány těsně po jejich smrti, když ještě jejich lebky byly potažené svalstvem a kůží. 

Jaký byl přesně význam těchto helem, se neví. Zřejmě měly nějaký rituální nebo náboženský charakter, možná mělo jedno dítě chránit druhé nebo měly zajistit znovuzrození či plynulý přechod do říše mrtvých. „Jsme stále v šoku. Nejen proto, co jsme našli, ale také kvůli tomu, kolik otázek to přináší,“ říká Sara Juengstová z archeologické skupiny, která hroby našla.

Z archeologických nálezů je navíc patrné, že nedlouho před smrtí těchto dětí vybuchla nedaleko sopka, která celé území pokryla popelem. Následkem toho byla velmi malá zemědělská produkce v oblasti, následovaná hladomorem. Možná se děti staly součástí nějakého většího rituálu, který měl lidem navrátit přízeň bohů a zastavit úpadek společnosti.

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 12. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu