Místo řízku by rodiče měli dětem k nedělnímu obědu raději podávat rybu. Pokud tedy chtějí, aby jejich potomci lépe prospívali ve škole.

Místo řízku by rodiče měli dětem k nedělnímu obědu raději podávat rybu. Pokud tedy chtějí, aby jejich potomci lépe prospívali ve škole. | zdroj: messagetoeagle.com


Děti, které jí ryby, spí lépe, mají větší IQ a míň zlobí ve škole, zjistili vědci

TÉMATA: věda | výzkum | inteligenční testy | mozek | učení | děti

user-avatar

Yvonne K.

5. 02. 2018 | 08:00

Děti, které jí ryby nejméně jednou týdně, spí lépe a mají o téměř pět bodů vyšší IQ než ty, kteří ryby konzumují méně často nebo vůbec. K takovým závěrům došli vědci z Pennsylvánské univerzity, kteří doporučují rodičům zařadit ryby do jídelníčku svých dětí od jejich nejútlejšího věku.

Už dřívější studie prokázaly, že omega-3 mastné kyseliny, které najdeme v mnoha druzích ryb, zlepšují inteligenci a napomáhají lepšímu spánku. Nicméně studie publikovaná v časopise Scientific Reports odhaluje důležitou souvislost mezi rybami, inteligencí a spánkem. Právě spánek může být oním chybějícím článkem mezi rybami a inteligencí.

“Tato oblast výzkumu není ještě dobře rozvinutá. Teprve se nově formuje,” upozorňuje hlavní autor studie Ťiang-chung Liou. “My se zde zaměřujeme na omega-3 mastné kyseliny v jídle, místo v potravinových doplňcích,” dodává.

Jeho tým se dotazoval 542 čínských dětí ve věku od 9 do 11 let (54 procent chlapců a 46 procent děvčat) na to, jak často jedí ryby.

Škála odpovědí se pohybovala od “nikdy” až po “jednou týdně”. Poté děti absolvovaly Wechslerův test inteligence, speciálně upravený pro děti, který vyhodnocuje verbální i non-verbální schopnosti.

Dále pak byli byli rodiče dětí dotazováni ohledně kvality spánku svých potomků – vědce zajímalo, kolik hodin obvykle spí, jak často se v noci budí a zda jsou před den ospalé. 

Výsledek experimentu ukázal, že ty děti, které jedly každý týden ryby, měly o 4,8 bodů vyšší skóre v inteligenčních testech než ty, které si ryb dopřávaly jen zřídka nebo vůbec ne. Omega-3 mastné kyseliny mají také vliv na kvalitu spánku.

Zajímavým zjištěním je to, že zvýšená konzumace ryb zlepšuje spánek. Děti, které konzumují ryby častěji, totiž trpí podstatně méně poruchami spánku. Tato skutečnost má vliv na studijní výkony i chování dětí ve škole. “Nedostatek spánku vede k antisociálnímu chování a má i souvislost s horším učením,” poukazuje profesor Adriab Raine z Pennsylvánské univerzity.

Rodiče by podle vědců měli své potomky zvykat na potravu z ryb od nejútlejšího věku, nejpozději od dvou let. Čím dřív se totiž děti s chutí ryb obeznámí, snáze si na ni zvyknou. “Měli by se opravdu o to snažit, hlavně v těch kulturách, kde ryba není běžnou součástí jídelníčku,” nabádá Jennifer Pinto-Martinová, jež se na výzkumu také podílela. “Děti jsou citlivé na pachy. Pokud na rybí zápach nejsou zvyklé, budou mít tendenci ryby odmítat,” dodala.

 

user-avatar

Yvonne K.

5. 02. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu