válkaČeskoslovenskoobjevy

Deskovou hru 58 děr hráli už faraoni ve starém Egyptě

Deskovou hru 58 děr hráli už faraoni ve starém Egyptě
Zdroj: iflscience.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Říkalo se jí 58 děr nebo také psi a šakali. Desková hra, kterou našli archeologové vyobrazenou při vykopávkách v Egyptě, ale byla rozšířená také u nomádských kmenů na Středním Východě.

Tomáš Chalupa 20. prosince 2018

Hra byla rozšířena v Egyptě i na Středním Východě a bylo jí nalezeno už 70 exemplářů. Walter Crist, kurátor přírodovědeckého muzea v New Yorku oznámil, že jeden exemplář hry našel v Ázerbajdžánu. „Jsou to dvě řady s děrami do oblouku kolem. Desátá, patnáctá a dvacátá díra jsou zvýrazněné. Jedna díra na vrcholu je větší než ostatní. Zřejmě bylo cílem dostat kuličku právě do této díry,“ říká ke svému objevu Crist.

Stáří tohoto konkrétního kusu se odhaduje na 2000 let. Jde o jeden z nejstarších nalezených exemplářů vůbec. Hra zřejmě sloužila jako kratochvíle pastevcům stád, kteří trávili celé dny na loukách a potřebovali si nějak zkrátit volnou chvíli.

O tom, jak se hra přesně hrála, ale můžeme jen spekulovat. Přestože bylo nalezeno už tolik kusů této hry, nikdo nezná její pravidla, ani jak se přesně hrála. Ze samotné desky to nevyplývá. Mohl to být předchůdce vrhcábů? Je to možné. Zřejmě protihráči používali dřívka nebo tyčinky a posílali kuličku proti sobě. I tyčinky byly nalezeny u několika exemplářů, nenašla se jen kulička.

Někteří odborníci se domnívají, že hra mohla mít také určité rituální nebo duchovní rozměry. Mohla sloužit k věštění budoucnosti nebo komunikaci se zesnulými. To už jsou ale opravdu jen spekulace, které lze těžko vyvrátit nebo potvrdit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu