válkaČeskoslovenskoobjevy

Desková hra ze středověku nalezena v tajné hradní komnatě

Desková hra ze středověku nalezena v tajné hradní komnatě
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Stovky let stará desková hra je patrně tím nejúchvatnějším nálezem, na který narazili ruští archeologové při odkrývání tajné hradní komnaty ve Vyborgu.

Yvonne Pokorná 12. prosince 2018

Hra byla nalezena v tajné komnatě Vyborgského hradu, který stojí poblíž ruského města Vyborg, nedaleko hranic s Finskem. Deska je vyrobena z pálené cihly, v níž byla vyryta herní mřížka. Zdá se, že jde o starší verzi takzvaného Mlýna, strategické deskové hry pro dva hráče.

Stejně jako u Dámy je cílem hry Mlýn sebrat protihráči jeho kameny. Každý hráč má devět kamenů či „figurek“, které se pohybují po dvacetičtyřech průsečících. Pokud se hráči podaří umístit tři kameny vedle sebe v jedné z řad, má „mlýn“ a může odebrat jeden ze soupeřových kamenů. Prohrává ten, komu zbyly jen dva kameny, a nemá tak z čeho vytvořit “mlýn”.

Tato hra se v různých verzích hraje po celém světě už po mnoho staletí. Nejstarší herní deska byla nalezena vyrytá na střešních taškách chrámu Kurna v Egyptě a pochází z období kolem roku 1400 př. n. l. Znali ji také staří Řekové a Římané, psal o ní například básník Ovidius. Pro starověké Kelty byla víc než jen hrou – vtiskli jí symbolický esoterní význam. Ve středověku patřila spolu s hrou v šachy k dobrému vzdělání každého šlechtice a urozených dam.

Vyborgský hrad je jeden z nejstarších systémů opevnění na severu Evropy.

Vyborgský hrad je jeden z nejstarších systémů opevnění na severu Evropy.

O tajné komnatě na Vyborgském hradě, kde byla hrací deska nalezena, se píše v historických pramenech ze 16. století. V nich stojí, že z komnaty vedlo schodiště ke břehům úžiny. Spekuluje se, že podzemní chodba byla protažena až do města Vyborgu, ale tato teorie zatím nebyla potvrzena odborníky.

Nejstarší historické zmínky o Vyborgském hradu se datují do roku 1290, kdy Švédi po třetí křížové výpravě do Finska postavili na malém ostrůvku kamennou pevnost, kolem které vzniklo kdysi švédské město Vyborg.

O hrad se mezi Švédskem a Novgorodským knížectvím bojovalo dlouhá desetiletí. Vyborg se stal definitivně součástí Švédska roku 1323 po uzavření Nöteborského míru. Ve švédských rukách zůstal až do jeho dobytí carem Petrem Velikým v roce 1710. Od roku 1918 patřil Finsku, to však bylo nuceno se po Zimní válce v roce 1940 vzdát téměř celé Karélie včetně Vyborgu ve prospěch Sovětského svazu.

Archeologové začali Vyborgský hrad zkoumat ve 30. letech minulého století, ale v té době tu proběhlo jen málo vykopávek. Dlouhá léta pak hrad chátral a hrozilo, že zpustne. Díky nedávným nálezům nová rozvojová banka BRICS vyčlenila 1,8 rublů (což je více než 25 milionů dolarů) na celkovou renovaci Vyborgského hradu. Je tak možné, že se při záchranných pracech podaří najít další cenné artefakty.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu