válkaČeskoslovenskoobjevy

Děsivý příběh lodi Octavius, kapitána našli zmrzlého s perem v ruce

Děsivý příběh lodi Octavius, kapitána našli zmrzlého s perem v ruce
Zdroj: pinterest

11. září roku 1775 narazila velrybářská loď Herald na podivně vypadající škuner. Přes špatné počasí se kapitán Heraldu rozhodl ke škuneru připlout a prozkoumat jej. To, co jeho muži našli, jim vyrazilo dech.

Tomáš Chalupa 8. září 2018

Škuner se jmenoval Octavius a před čtrnácti lety vyplul z Londýna na cestu do Číny. Na palubě měl 28 mužů posádky. Tyto muže teď našli námořníci z Heraldu zmrzlé na kost v podpalubí. Když otevřeli dveře do kapitánovy kajuty, našli tam kapitána sedícího za stolem s perem v ruce. Byl modrý, zmrzlý a zcela nehybný, stejně jako celá jeho posádka. Nikdo nikdy nic podobného neviděl. Námořníci z Heraldu byli v šoku.

Vrátili se na palubu Heraldu a oznámili, že celá posádka je zmrzlá a vypadá jako sbírka voskových figurín. Na lodi není nikdo živý. Kapitán Octavia si také vedl velmi poctivě lodní deník. I ten byl nalezen. Poslední zápis v něm byl z roku 1762. Třináct let plavby do roku 1775 nebylo vůbec zaznamenáno.

Thumbnail # Vzpoura na lodi Batavia se zvrhla v sadistické peklo
Mohlo by Vás zajímat:

Vzpoura na lodi Batavia se zvrhla v sadistické peklo

Co vlastně přivedlo loď Octavius do takového stavu? Teorií je několik. Podle jedné to byla chyba kapitána. Ten se rozhodl, že propluje s lodí Severozápadním průlivem. To bylo ale s takovou lodí zcela nemožné, bylo to naprosté šílenství, protože ani mnohem lépe vybavené lodě nedokázaly tuto polární cestu proplout. Všichni na palubě Octavia v ledových končinách zmrzli a loď pak sama hnaná proudy plula směrem k jihu, kde ji objevil Herald.

Problém je, že celý příběh se vynořil až 250 let poté, co k němu mohlo dojít. To je dlouhý čas na to, aby si k němu každý něco přimyslel a aby se na reálný základ nabalila spousta fantazie. Možná loď uvízla mezi krami, došly jí potraviny a posádka zahynula. Proč byl kapitán stále za svým stolem? Těžko říct, možná psal poslední závěť nebo chtěl popsat, co se stalo.

Je potřeba dodat, že se také mohlo stát, že celý příběh se vůbec nepřihodil. Jde o legendu, která bohužel není podepřena žádnými konkrétními fakty a dnes tak lze jen těžko určit, nakolik je příběh pravdivý a zda se vůbec stal.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu