válkaČeskoslovenskoobjevy

Děsivý parazit sežere rybě jazyk a sám ho nahradí

Děsivý parazit sežere rybě jazyk a sám ho nahradí
Zdroj: Kory Ewans/Twitter

Parazité umí leccos, ale neumí jednu věc – zcela nahradit funkční orgán svého hostitele. Výjimkou je nově objevený parazit, který napadá ryby, postupně sežere jejich jazyk a sám jej nahradí. S neuvěřitelným objevem přišel profesor Kory Evans z univerzity v Houstonu.

Tomáš Chalupa 8. dubna 2021

Evans původně pracoval na zcela jiném projektu. V jeho rámci digitalizoval snímky rybích těl. Cílem bylo vytvořit jakýsi digitalizovaný katalog mapující rybí morfologii. Když ale takto snímal kostru paprskoploutvé ryby odax cyanomelas, našel cosi podivného. „Vypadalo to, jako by měla v tlamě nějaký hmyz. To mě zarazilo, protože tohle je býložravá ryba, hmyz nekonzumuje. Při podrobnějším zkoumání jsem zjistil, že jde o parazitického korýše,“ řekl k tomu Evans.

Parazita ryb, takzvanou „veš požírající jazyk“, která napadá rybí ústa, vědci už nějakou dobu znají, takže sám o sobě tento objev nebyl nijak zásadní. Co bylo ale nové, byl fakt, že korýš jazyk v jistém slova smyslu nahradí. Nejprve se do jazyka zakousne a postupně z něj vysaje krev, až do orgánu zcela přestane proudit. Jazyk poté atrofuje a sám odpadne. V tu chvíli parazit zaujme jeho místo. Napojí se na cirkulaci rybí krve a dále přežívá jako „nový jazyk“. Ryba sice v celém tomto procesu velmi trpí, ale nezahyne a nový jazyk skutečně může používat. Podle biologické terminologie jde o symbiotický vztah, který trvá celé roky.

Poté, co Evans zveřejnil fotografii ryby s parazitem, se s podobným nálezem ozvala také australská ichtyoložka Amanda Hayová, která při svém výzkumu objevila dvojici podobných parazitů, kteří se uhnízdili v puse ryby zvané pelamida obecná. Tito dva parazité rovněž společně napadli jazyk a zaujali jeho místo. Celkem vědci evidují 380 parazitů napadajících rybí jazyky, ovšem stále znají pouze jednoho, který zřejmě dokáže jazyk zcela nahradit, a stát se tak rybím orgánem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu