válkaČeskoslovenskoobjevy

Svědectví z dětského blázince: Mučili nás elektrošoky, dávali nám LSD. A nejhorší byla sestra Bonifáca

+ 2 fotky+ 3 fotky

Rádi byste o prázdninách vyrazili někam na výlet, ale klasické hrady a zámky vás nudí? A co takhle zajet na místo, kde vám i v horkých letních dnes bude naskakovat husí kůže? Pokud máte rádi tajemno, rozhodně navštivte bývalý dětský blázinec v Dubí u Teplic. Tam kdysi malé pacienty “léčili” elektrošoky, podáváním LSD i bitím.

Crazy Eyes 21. srpna 2018

Léčebna bývala dříve lesním zámečkem. Výstavní vila pochází z druhé poloviny 19. století, v té době sloužila jako reprezentativní sídlo továrníka Antona Tschinkela. Ten vyráběl porcelán, soudky a také v Dubí založil klimatické lázně. Později ale upadl do konkurzu a o majetek včetně luxusní vily přišel.

Později archivy o budově dlouho mlčí. Za okupace sloužila jako škola, po válce se proměnila v ozdravovnu pro děti s tuberkulózou. V obavách z této nemoci a ohrožení pověsti a chodu klimatických lázní ale místní radnice vydala vyhlášku, která zakazovala pacientům s tuberkulózou opouštět zahradu vily.

Psychiatrickou léčebnou pro děti se dům stal v roce 1957. Na dětech se tu údajně zkoušely například elektrošoky, které se používaly mimo jiné k „léčbě“ homosexuality. “Mám takovou zasutou vzpomínku, že jsem tam ležel na nějakém lůžku, v ruce jakési gumové hračky a je to spojené s velkou bolestí, vzpomínkou na dost tvrdé vyšetřování. Elektrošoky však nemůžu stoprocentně potvrdit,” vzpomíná na svůj pobyt v Dubí například Roman Szpuk, který tu coby šestiletý pobýval dva měsíce.

Počátkem 60. let začali lékaři v Dubí experimentovat také s podáváním LSD a nouze nebyla ani o fyzické tresty. “Oni nás tu opravdu bili. Tenkrát to byla asi taková metoda léčby, protože tu byly i hodně těžké případy. Zřejmě si nevěděli rady a používali i fyzické tresty. Nejvíc zlá byla řádová sestra Bonifáca. Venku byl takový velký dřevěný altán s různými vysokými prolézačkami, na které nás sestry nutily lézt, řvaly po nás. Měl jsem to spojené se strašným traumatem. Křičel jsem hrůzou a stejně nás nutili,” vypráví Szpuk. Ten v léčebně pobýval kvůli porozvodovým neshodám mezi rodiči a také údajné hyperaktivitě. Každý den užíval léky Meprobamát a Hysteps. Po propuštění byl úplně apatický.

Co se tehdy doopravdy dělo s dětmi během léčby, není dochováno. Desítky dokumentů z archivu po revoluci za nejasných okolností zmizely. Pacienti i lékaři léčebnu opustili v roce 1983, od té doby celý areál chátrá, dům je navíc poškozený výbuchem v kotelně. I tak byl ale dlouhé roky na prodej za 6,5 milionu korun. Takovou cenu ale rozhodně nemá, dávno se mu propadly střechy i podlahy, praskají zdi, z točitého schodiště odpadávají kusy schodů. Tajuplné atmosféře to ale jen pomáhá…

Další články

Zavří­t reklamu