Opuštěný dům v Lucembursku na fotkách urban explorerky, takto ho zanechali lidé, kteří z něj prchali před nacisty.

Opuštěný dům v Lucembursku na fotkách urban explorerky, takto ho zanechali lidé, kteří z něj prchali před nacisty. | zdroj: profimedia


Děsivé snímky rodinného domu opuštěného za nacistické okupace

TÉMATA: druhá světová válka | fotografie | urban exploring

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 04. 2017 | 13:00

Urban explorerka Jane Veltmannová se dostala se svým fotoaparátem do rodinného domu v Lucembursku, který jeho obyvatelé narychlo opustili v roce 1940, když do země vtrhla německá vojska.

Dům patřil zřejmě silně věřící katolické rodině. Mezi nalezenými předměty je mimo jiné krucifix, kterému ovšem někdo odstranil hlavu Ježíše. Byli to Němci, nebo původní obyvatelé, kteří tím chtěli naznačit, že na řádění okupantů se Bůh nechce dívat? Těžko říct.

Mezi věcmi, nalezenými v domě, byly fotografie, obrazy, alba, nábytek, křesla, uniforma a další osobní věci původních obyvatel. Vše zůstalo tak, jak to před sedmdesáti lety opustili, jen zanesené prachem a sutinami. Jeden ze snímků je i portrétem rodiny, která byla zřejmě velmi početná. Podle Veltmannové bude dům zřejmě brzy zdemolován, takže její snímky jsou možná tím posledním, co zachycuje historii tohoto místa. Brzy dům zcela zmizí a nezbude z něj nic. "Je to hanba, zničit tento dům, protože je plný osobních věcí a vzpomínek těchto lidí," upozorňuje fotografka. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 04. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu