"Jako by někdo otočil spínačem," tak smrt velkého množství sobů popisuje Olav Strand, řídící osoba z norského institutu pro výzkum přírody. | zdroj: odditycentral.com


Děsivá podívaná: Blesk naráz zabil více jak 300 sobů

TÉMATA: zvířata | přírodní katastrofa | norsko

user-avatar

Simona Knotková

1. 09. 2016 | 09:30

Úřad pro životní prostředí v Norsku zveřejnil hrozivé snímky z Národního parku Hardangervidda. Nalezeno zde bylo minimálně 323 sobů, které zabil výboj blesku.

"S něčím takovým jsme se dosud nesetkali. Samostatná zvířata čas od času zabije blesk, pamatujeme i na mrtvou skupinu deseti nebo dvaceti ovcí. Tohle jsme ale ještě neviděli," sdělil Kjartan Knutsen z  úřadu.

Sobi se v největším norském parku vyskytují až v jedenáctitisícovém zastoupení. Masovou smrt způsobenou bleskem si experti vysvětlují jejich tendencí choulit se k sobě během nepříznivého počasí. Přesto minimální číslo 323, z nichž 70 bylo sobů otelených, ohromuje.

Podobnou katastrofu v Norsku nepamatují.

Specialista na blesky John Jensenius ojedinělou příhodu vysvětloval pro server The Verge: "Na začátku je přímý zásah, který udeří do blízkého stromu nebo země. Jeho energie se začne šířit po povrchu a pokud stojíte poblíž, absorbujete ji a dostanete šok. Elektřina projede jednou vaší nohou a vyjde druhou. Zvířata jsou vůči tomu ještě zranitelnější, protože jejich nohy jsou více od sebe, a tok elektřiny jejich tělem tak proudí snadněji. Nezáleží na tom, zda se sobi dotýkali, nebo jak blízko sebe byli. Byli zkrátka všichni v prostoru, který zasáhl blesk. Kontakt se zemí stojí za většinou smrtí a úrazů způsobených bleskem u zvířat i lidí."

Poslední známý případ masového vyvraždění zvířat v podobném rozsahu je z roku 1918, kdy po úderu bleskem zahynulo 654 ovcí z Utahu.

user-avatar

Simona Knotková

1. 09. 2016 | 09:30

Zavří­t reklamu