válkaČeskoslovenskoobjevy

Děsivá mučící místnost 101 z Orwellovy knihy se jmenovala po zasedačce BBC

Děsivá mučící místnost 101 z Orwellovy knihy se jmenovala po zasedačce BBC
Zdroj: Profimedia
+ 2 fotky+ 3 fotky

Místnost 101 ze slavného románu 1984 od George Orwella bylo děsivé místo, kde bylo možné zlomit vůli každého člověka. Autor knihy nezvolil toto číslo náhodně, ve skutečnosti totiž měla toto číslo zasedačka společnosti BBC, kde Orwell jako novinář trpěl při dlouhých nudných poradách.

Tomáš Chalupa 29. května 2021

V mrazivém proroctví o budoucnosti vláda ovládá jednotlivce kombinací manipulace a strachu, a tím je zbavuje štěstí a svobody. Ve fiktivní zemi Oceánii vládne velmi tvrdá diktatura v čele s tzv. Velkým bratrem. Oficiální ideologie se nazývá Angsoc (původně anglický socialismus, v anglickém originále knihy Ingsoc) a její ústřední hesla zní:

Válka je mír
Svoboda je otroctví
Nevědomost je síla

Myšlenková policie je všudypřítomná a s kamerami a mikrofony všude rozmístěnými je schopna všechny neustále sledovat a dívat se jim do myslí. Každý občan Oceánie, který zradil Velkého bratra, se ocitne v místnosti 101, která představuje nejhorší noční můru a konečný bod zlomu. Na každého se najde „zbraň“, které se nejvíce bojí. V případě hlavního hrdiny Winstona Smithe je to strach z krys. V místnosti 101 mu proto k obličeji dají klec s obrovskými krysami, které ho rychle dovedou do stavu, kdy je schopen zradit i svou milovanou Julii, jen aby se zachránil.

Julia podstoupí stejný zážitek, oba tak konečně přijmou Velkého bratra, podvolí se a stanou se součástí systému. Jakmile je zlomena jejich svobodná vůle, jsou propuštěni na svobodu, protože už nepředstavují žádnou hrozbu pro Stranu. „V Místnosti 101 je ta nejhorší věc na světě,“ říká se v románu. Místo ultimátní hrůzy, které zlomí každého, každého něčím jiným, ale podlehnou všichni.

Thumbnail # Orwell si přečetl Mein Kampf a hned věděl, že Německo napadne Rusko
Mohlo by Vás zajímat:

Orwell si přečetl Mein Kampf a hned věděl, že Německo napadne Rusko

Místnost 101 skutečně existovala, šlo o konferenční místnost v budově BBC, kde Orwell v letech 1940 až 1943 pracoval jako novinář. V této místnosti musel často vysedávat při dlouhých, únavných poradách. Je to jen střípek do mozaiky jeho složitého uvažování.

Orwell se považoval celý život za socialistu, přesto je jeho nejslavnější román považován za obžalobu socialismu a temnou vizi, která se v mnohém naplnila. Ale Orwell knihu napsal jakožto varování před totalitním způsobem vlády, zatímco věřil v demokratický socialismus.

V totalitním Československu byl Orwell na seznamu zakázaných autorů, přestože bojoval ve španělské občanské válce v řadách jednotek Dělnické strany marxistického sjednocení. Komunistům se zkrátka jeho kritika vlády jedné strany nezamlouvala. Orwell by se zřejmě divil, kam se socialismus po jeho smrti v roce 1950 ubíral.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu