Holčička Terezka kreslí svůj domov, kterým byl koncentrační tábor

Holčička Terezka kreslí svůj domov, kterým byl koncentrační tábor | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Děsivá fotografie: holčička kreslí jako svůj domov koncentrák! Prožila v něm své dětství

TÉMATA: koncentrační tábor | děti

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 04. 2015 | 11:00

Některé fotografie nepotřebují komentář. Zde toho ostatně ani není mnoho, co by se dalo napsat. Fotograf Jim Seymour navštívil v roce 1948, tedy tři roky po skončení války, domov pro duševně narušené děti ve Varšavě. Ten byl plný dětí, které si v sobě nesly traumata války. Byla tam i malá holčička Terezka, která prožila prakticky celý svůj život v koncentračním táboře. Když dostala za úkol namalovat na tabuli, co si představuje pod pojmem domov, namalovala změť čar.

Není jasné, zda symbolizují zmatek v její hlavě, který pro ni neznámý pojem domova musí vyvolávat, nebo zda jde o ostnaté dráty. Jak říká sám Seymour, mnohem děsivější než nákres na tabuli se mu zdají její oči, které jsou nefalšovaným odrazem hrůzy, které dívenka prožila. Originál fotografie byl vystaven po válce v Brooklinském muzeu v expozici válečných snímků.  

Osvobození koncentračních táborů přineslo nejen hrůzný pohled na vyhublé nebo mrtvé dospělé, ale také odhalilo hrůzy, kterými prošly malé děti. Ty nejmenší nedokázaly vůbec popsat, jak se jmenují, odkud jsou, nebo dokonce neznaly ani svůj původní mateřský jazyk. Například v Osvětimi našli sovětští vojáci 416 malých dětí mezi 9 000 přeživšími. Odhaduje se, že v důsledku holokaustu zemřelo 1,5 milionu dětí. Ty,  co přežily ve sklepích, kanálech, opuštěných domech nebo jiných skrýších, si nesly navždy hluboké rány ve svých duších.

.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 04. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu