válkaČeskoslovenskoobjevy

Děsivá a krvavá historie ostrova Poveglia

Děsivá a krvavá historie ostrova Poveglia
Zdroj: messagetoeagle.com

Ostrov Poveglia se nachází poblíž pobřeží u italských Benátek. Na první pohled vypadá jako velmi pěkné až romantické místo. Ve skutečnosti je jeho minulost pořádně temná.

Tomáš Chalupa 10. srpna 2017

Na ostrov nikdo nechodí, vyhýbají se mu dokonce i rybáři. Legendy říkají, že ostrov byl vytvořen z popela spálených těl. Mrtvoly patřily lidem, kteří byli nakaženi morem, mentálně postiženým, anebo jednoduše kriminálníkům.

Temná historie začala už za dob antického Říma, kdy byli na ostrov sváženi lidé nakažení morem. Pochopitelné opatření, které mělo za cíl izolovat nemocné od zdravé populace. Ke stejnému účelu byl ostrov využit i ve středověku, protože mor byl i v této době stále problém. Často ovšem byli na ostrov přepraveni i zdraví lidé, protože panika byla velká a stačilo zakašlání nebo drobný náznak nemoci, a dotyčný putoval s nakaženými na Povegliu. Hromady mrtvých těl hořely, zatímco ostatní v agónii umírali kolem.

V roce 1805 tu nechal Napoleon vybudovat nemocnici il lazaretto. Ta byla v roce 1814 zavřena. O sto let později, v roce 1922, byly budovy původní nemocnice přeměněny na léčebnu pro mentálně postižené. A jak už to bývá, historky říkají, že tu docházelo k mučení a děsivým experimentům. Ředitel zařízení byl vyhozen z věže, zřejmě nespokojenými pacienty své nemocnice. Jeho smrt je dodnes záhadou. Místo se časem stalo regulérním hřbitovem. Na hřbitově i v masových hrobech je dohromady pohřbeno kolem 200 tisíc lidí.

Není divu, že ostrov je považován za prokletý. Ozývají se tu divné zvuky, lidé tu viděli duchy a strašidla, nikdo by tu nepřespal ani za nic. I úředníci návštěvě ostrova brání. Oficiálně se na něj nesmí, pokud to někdo zkusí legálně, čeká ho velmi dlouhá procedura plná lejster s nejistým koncem. Nebo to jde bez povolení, jednoduše v noci na člunu. Ale otázka je, kdo by na takové místo vlastně chtěl.

Další články

Zavří­t reklamu