Kurátorka Nancy Mahaney ukazuje některé z mlýnských kamenů zabavených při razii v Blandingu.

Kurátorka Nancy Mahaney ukazuje některé z mlýnských kamenů zabavených při razii v Blandingu. | zdroj: smithsonianmag.com


Desítky tisíc předmětů byly zabaveny při největším policejním zátahu na lovce archeologických pokladů

TÉMATA: archeologie | objevy | předkolumbovská amerika | usa | indiáni

user-avatar

Irena Gruberová

27. 11. 2015 | 12:45

Ve velkoskladu v Utahu shromažďují federální agenti FBI desítky tisíc artefaktů, které byly uloupeny domorodým americkým indiánům. Podařilo se je zabavit při obrovském policejním zátahu před šesti lety.

Časně zrána 10. června roku 2009 vnikla stovka ozbrojených federálních agentů v neprůstřelných vestách do osmi domů ve městě Blanding v americkém státě Utah. V jedné rezidence na kopci vyvedli v poutech i renomovaného lékaře s manželkou. Ve vazbě skončilo toho dne i dalších 21 mužů a žen. Federální úřady oznámily, že jde o součást dosud největšího vyšetřování krádeží archeologických a kulturních památek ve Spojených státech. Operace dostala název Cerberus (Kerberos), podle trojhlavého psa z antické mytologie, jenž střežil vchod do podsvětí.

Policejnímu zátahu předcházelo dva a půl let vyšetřování. Agenti najali důvěryhodného informátora a dali mu více než 330 000 dolarů, aby nakoupil archeologické artefakty. Ten pak s miniaturní kamerou zabudovanou do knoflíku u košile natočil stovky hodin videozáznamu, kde prodejci a sběratelé bezstarostně diskutují o ceně a původu předmětů. Informátor také doprovázel hledače pokladů do odlehlých míst v kaňonech.

Hroty kopí z chalcedonu

Úlovek z policejní razie byl velkolepý. Jen z jednoho podezřelého domu odvážely kamiony pět tisíc zabavených artefaktů, v dalším domě jich našli policisté čtyři tisíce. Rovněž odkryli výstavní místnost za maskovanými dveřmi ovládanými důmyslnou páčkou. Celkem policie zabavila 40 tisíc předmětů. Jde o tak velkou sbírku, že zaplnila přes 700 m2 plochy jednoho velkoskladu na předměstí Salt Lake City, další část lupu byla uložena do nedalekého Muzea historie přírody.

Policejní akce americkou veřejnost rozdělila, jedni ji schvalovali, jiní ji označili za přešlap, domorodí indiáni ji považují za značně opožděnou. Zákon z roku 1906 zakazuje odstraňovat historické artefakty z obecních a domorodých pozemků (nikoli soukromých), avšak tradice nespoutaných vykopávek začala už s příchodem prvních bílých osadníků do Ameriky v 19. století. „Jak byste se cítili, kdyby nějaký indián vykopal vaši babičku z hrobu a sebral jí šperky a oblečení a prodal to tomu, kdo nabídne nejvíc,“ poukazují na nemorálnost vykrádání hrobů původní domorodí obyvatelé.

Miska z roku 1100

Při operaci Cerberus bylo zatčeno celkem 32 osob, ani jeden z nich nebyl domorodým indiánem, ačkoli jeden z obchodníků se pokoušel za něj vydávat. 24 lidí bylo obviněno z porušení zákona, dva případy byly uzavřeny kvůli sebevraždám pachatelů, tři lidé byli propuštěni. Zbytek viníků dosáhl smírčí dohody, jejíž součástí byl souhlas, že artefakty zkonfiskované při razii propadnou státu. Podívejte se do naší fotogalerie na některé z nich.

user-avatar

Irena Gruberová

27. 11. 2015 | 12:45

Zavří­t reklamu