Obraz francouzského malíře se našel v katastrofickém stavu.

Obraz francouzského malíře se našel v katastrofickém stavu. | zdroj: smithsonianmag.com


Desítky let ztracený Monet se našel. Veřejnosti bude vystaven příští rok

TÉMATA: umění | impresionismus | výtvarnictví | claude monet

user-avatar

Simona Knotková

17. 09. 2018 | 09:30

Před propuknutím 2. světové války poslal japonský sběratel umění Kójiró Macukata množství svých obrazů do Evropy. Nikdy se s nimi už ale znovu nesetkal. Mezi významnými díly se nacházela také malba Claude Moneta.

Kójiró Macukata byl japonský obchodník, kterému se podařilo za svého života nashromáždit velkou sbírku významných uměleckých děl. Mezi nimi bylo i dvacet pět obrazů Claude Moneta. Macukata je údajně získal přímo od impresionistického výtvarníka, kterého v roce 1921 navštívil v jeho domě v Giverny a díla od něj odkoupil za miliony franků. Patřila k nim i práce pojmenovaná Vodní lilie: Odraz vrb. Jeho snem bylo otevřít si jednoho dne muzeum umění. S nástupem 2. světové války od svých plánů ale upustil a raději promýšlel, jak části své sbírky ochránit od nebezpečí.

Stovky svých obrazů poslal do Francie a Anglie, kde měly přečkat do konce války. Velkou část z nich ale bohužel zastihla zkáza a navždy byly zničeny při londýnském požáru. Zbytek děl se stal po válce majetkem nepřítele a zabavila ho vláda. Macukata se tak až do své smrti v roce 1950 se žádným ze svých obrazů už znovu nesetkal. Když byly v roce 1959 konečně vráceny do Japonska, Monetovy Vodní lilie mezi nimi chyběly.

Objeveny byly až v roce 2016 ve skladišti Louvru. Letos se o tomto nálezu dozvěděla i širá veřejnost. Podle badatelů byl obraz za války kvůli hrozbě požáru či bombardování ukryt na pařížském předměstí. Co se s ním ovšem dělo v letech po válce, zůstává záhadou. Plátno bylo objeveno v katastrofickém stavu a více jak polovina z jeho čtyřmetrové délky chyběla. Na jeho restaurování se nyní podílí skupinka japonských výtvarníků.

Půjde-li vše podle plánu, lidé by si ztraceného Moneta mohli prohlédnout už v příštím roce. Vystaven bude v Národním muzeu západního umění v Tokiu. Výběr výstavního místa není náhodný. Základ muzea, které vzniklo v roce 1959, tvoří totiž právě navrácená Macukatova sbírka.

Nerestaurovanou podobu obrazu si prohlédněte v naší galerii.

user-avatar

Simona Knotková

17. 09. 2018 | 09:30

Zavří­t reklamu