válkaČeskoslovenskoobjevy

Designér vymyslel zrcadlo, které funguje pod jednou podmínkou – musíte se do něj smát

Designér vymyslel zrcadlo, které funguje pod jednou podmínkou – musíte se do něj smát
Zdroj: odditycentral.com

Je pro vás některé dny těžké usmívat se? S tímto zrcadlem budete muset, jinak vám nebude fungovat. Jeho vynálezce jej primárně navrhl pro pacienty s rakovinou.

Simona Knotkova 6. listopadu 2017

„Jedna z mých příbuzných mi řekla, že první dny po oznámení diagnózy nebyla schopná dívat se do zrcadla a přiznat si, že má rakovinu. To, jak se tváříme, ovlivňuje to, jak se cítíme. Když se usmíváme, dáváme tím mozku signál, že se děje něco dobrého, a díky tomu se skutečně začínáme cítit šťastně,“ vypráví turecký designér Berk Ilhan.

Po promocích na newyorské akademii School of Visual Arts se pustil do vývoje zařízení, které by změnilo postoj nejenom nemocných jedinců k svému odrazu. Výsledkem je zrcadlo podobné tabletu s technologií na rozpoznávání tváří. Dokáže detekovat, zda se člověk usmívá, a teprve za splnění této podmínky začne ukazovat jeho odraz.

Chytrá technologie je už i v zrcadle.

Chytrá technologie je už i v zrcadle.

Jeho cena rozhodně není nijak lidová; za jeden kus musíte zaplatit částku pohybující se od 44 tisíc korun až po 66 tisíc korun. Ilhan chce proto odstartovat kampaň na Kickstarteru, díky níž by mohl cenu snížit na 11 tisíc. S dostatkem financí má také v plánu zrcadla některým nemocnicím darovat. Otázkou je, jestli jeho projekt vůbec podpoří dostatek lidí.

Mnoho kritiků princip zrcadla označuje za „povýšený“ či „vykořisťovatelský“. Podle některých se také jedná o způsob pouličního obtěžování, kdy cizinci říkají ženám, aby se smály. „Pokud nevyhovíme požadavkům zrcadla, odmítne nás. Když nejste šťastní, jako by vám vzkazovalo: Neexistuješ, jsi mrtvý,“ míní například Jacob Brogan, jeden z přeživších rakoviny.

Vynálezce se nicméně brání, že jeho nápad se formoval týdny strávenými v tureckých nemocnicích a po rozhovorech s doktory i samotnými pacienty.

Co si o podobném vynálezu myslíte vy?

Další články

Zavří­t reklamu