válkaČeskoslovenskoobjevy

Desetiletý chlapec tvrdí, že je reinkarnací hollywoodského herce. Zná přesné detaily

Desetiletý chlapec tvrdí, že je reinkarnací hollywoodského herce. Zná přesné detaily
Zdroj: www.today.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Jen málokdo z filmového průmyslu dnes ví, kdo to byl Marty Martyn. Zato desetiletý Ryan ví o životě a práci dnes již zapomenutého hollywoodského herce a filmového producenta více než Google. Jak by ne, když tímto mužem ve svém předchozím životě sám byl a pamatuje si na to. Jde o jeden z nejpozoruhodnějších případů reinkarnace z poslední doby.

tyrion 28. března 2015

Všechno začalo, když Ryanovi byly čtyři roky. Ze sna ho budily noční můry a často mluvil o tom, že mu prasklo srdce. Se zvláštní věcností popisoval prostředí Hollywoodu, který byl od jeho domova v Oklahomě vzdálen tisíce mil. Asi po roce, když mu bylo pět, se jednoho dne své matce Cyndi svěřil: „Mami, musím ti něco říct. Já býval někým jiným.“

Jako vyznavačka baptistické víry, jež reinkarnaci neuznává, nechtěla Ryanova matka o tom zprvu ani slyšet a dokonce to ani neprozradila manželovi. Postupně se však začala o Ryanovy historky zajímat a naslouchat mu, zvláště když plakal, že nemůže žít v takových podmínkách, protože jeho vlastní dům je mnohem hezčí, a prosil ji, aby ho odvedla domů.

Ryan dokázal hodiny vyprávět o „továrně na sny“, o tom, jak potkal hvězdu Ritu Hayworthovou, jak tančil na Brodwayi. O svých manželstvích, o luxusních dovolených v Evropě, o práci pro agenturu, kde prý lidé často měnili svá jména. Vybavoval si neuvěřitelné podrobnosti, jako třeba jména členů rodiny, přátel i spolupracovníků, barvu jejich aut nebo vlasů. Dokonce si vzpomněl i na jméno ulice, kde dříve bydlel. „Jeho historky byly tak detailní a rozsáhlé, že by si něco takového malé dítě těžko dokázalo vymyslet,“ usoudila Cyndi.

Na této fotografii se chlapec poznal.

Na této fotografii se chlapec poznal.

Nedalo jí to, šla do knihovny a přinesla domů několik obrazových knih o Hollywoodu. Při listování jedné z nich náhle Ryan zabodl ukazováček do fotky z filmu „Night After Night“ z roku 1932, v němž tehdy debutovala legendární hvězda Mae West. „To jsem já, tohle je ten, kým jsem byl,“ řekl Ryan a ukazoval na muže na fotografii. Cyndi netušila, o koho jde. Ten muž ve filmu vystupoval jen jako komparsista a ve filmu nepronesl ani jednu větu.

Cyndi se nakonec rozhodla vyhledat odbornou pomoc. Zašla s chlapcem za Dr. Jimem Tuckerem, profesorem psychiatrie a neurobehaviorálních věd na Univerzitě ve Virginii, jenž se už více než desetiletí zabýval případy dětí ve věku od dvou do šesti let, které si pamatovaly detaily ze svých minulých životů. Renomovaného psychiatra Ryan ohromil neuvěřitelně přesnými popisy a tvrzeními, které – jak se pak ukázalo – odpovídaly skutečnosti.

Jako správný vědec si Jim Tucker chtěl všechno ověřit a hlavně identifikovat muže, na něhož Ryan ukázal prstem v knize. Skoro nic z toho se nedalo najít na internetu, a tak musel požádat o pomoc archiváře přímo v Hollywoodu. Po týdnech pátrání ve starých dokumentech se podařilo konečně zjistit, o koho jde. Jmenoval se Marty Martyn, pracoval jako komparsista u filmu a později se stal úspěšným hollywoodským agentem. Zemřel v roce 1964 na infarkt.

Marty Martyn

Marty Martyn

Tucker pak s pomocí dalších badatelů zjistil, že 55 detailů o životě a práci Martyho Martyna, které Ryan sdělil, bylo pravdivých. Potvrdilo se, že kromě práce u filmu tančil také na Brodwayi a že cestoval do Francie. Shodovala se adresa bydliště, počet manželek i dětí. Chlapec věděl i to, co ani Martynova vlastní dcera netušila, že její otec neměl jednu sestru, ale dvě!

Jen jedna jediná informace neseděla. „On řekl, že nechápe, proč ho nechal Bůh odejít v 61 letech a pak ho vrátil nazpět jako dítě,“ uvedl Tucker a dodal: „Podle úmrtního listu však Martyn zemřel v 59 letech.“

Vědci to však nedalo, prošel si důkladně záznamy o sčítání lidu a nakonec odhalil, že Martyn se ve skutečnosti narodil v roce 1903, a nikoli v roce 1905, jak bylo chybně uvedeno na úmrtním listu. Takže ani v tomto případě se chlapec nemýlil.

Ryan s matkou Cyndi a Dr. Jimem Tuckerem

Ryan s matkou Cyndi a Dr. Jimem Tuckerem

Dnes je Ryanovi 10 roků a přiznává, že jeho vzpomínky na život Martyho Martyna již blednou, k čemuž podle Dr. Tuckera u dětí v průběhu jejich vývoje běžně dochází. Sám Ryan k tomu dodává, že je sice rád za tuto zkušenost, ale na druhou stranu je šťastný, že se posunul a může být tím, kým právě je – prostě dítětem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu