Obálka časopisu Mladý svět z roku 1988 | zdroj: depechomode.cz


Depeche Mode poprvé v Česku: davy v černém zaplavily Prahu a esenbáci oblehli Sportovní halu

Pro 13 tisíc šťastlivců byl pátek 11. března 1988 v pražské Sportovní hale velkým svátkem a nezapomenutelným zážitkem. Dnes, kdy si každý týden můžeme vybrat z pestré nabídky koncertů, je těžké pochopit, co pro tehdejší mladé lidi přílet kapely Depeche Mode do Prahy znamenal. Naproste zjevení, něco jako zázrak. Bylo to první vystoupení špičkové kapely z „nepřátelského Západu“ od návštěvy Beach Boys v v roce 1969. Lidé tomu ani nemohli uvěřit.

user-avatar

Blondie

11. 03. 2018 | 11:00

Legendární technopopová skupina Depeche Mode v roce 1988

Přišlo to jako blesk z čistého nebe a roli v tom sehrála čistě náhoda. Původně měl totiž v Praze vystoupit zpěvák Chris Norman ze skupiny Smokie, ale kvůli nemoci své vystoupení odřekl. Jeho manažer nabídl Pragokoncertu jako náhradníka Depeche Mode, kteří už od podzimu pořádali celosvětové turné a z Budapešti by mohli na jeden den přiletět do Prahy. 

Na tyhle vstupenky se stály děsné fronty.

Pořadatelé si ale dělali starosti, zda se je jim podaří Sportovní halu celou zaplnit. Vstupenka stála 150 korun, což na tehdejší české poměry nebylo zrovna málo, ale jen co se zpráva o chystaném koncertu Depeche Mode rozkřikla, začal být Pragokoncert bombardován objednávkami. Na koncert se chtělo ve skutečnosti dostat přes čvrt milionu lidí!

Čeští "depešáci" v roce 1988

Přitom se desky Depeche Mode v socialistickém Československu neprodávaly, v rádiu se jejich hity nehrály a ani jeden videoklip se nevysílal v televizi. Přesto se kolem této skupiny u nás utvořil silný kult a jeho vyznavači se mohli přetrhnout, aby své „bohy“ mohli konečně vidět naživo.

I takovéto rituály prováděli čeští depešáci na náměstích.

Řada z nich spala v mrazivé noci na ulici a hned za úsvitu se spořádaně řadili do front u pokladen, aby si zakoupili zbylé vstupenky. Další pak oslovovali lidi v Praze na ulici s prosebným dotazem: „Nemáte lístek na Depeche Mode?“ 

Do Prahy se vypravily depešácké kluby s nápisy kapely na tričkách a s transparenty.

Ty, co už lístky měli, zase zachvátila panika, že bude koncert zrušen, nebo že se do haly vůbec nedostanou. Po republice se totiž rozšířila fáma, že kterýsi výtečník prodal deset tisíc falešných lístků za 250 korun, a tak hlavně rodiče se báli, že jejich potomci budou v přeplněném davu ušlapáni.

Davy fanoušků před pražskou Sportovní halou

Nervozita zachvátila také pořadatele a bezpečnostní složky. Černě odění depešáci, v kožených bundách se cvočkami a s extravagantními účesy ve stylu punku jim doslova naháněli hrůzu. „Nechceme tuhle halu vidět v troskách. Bezpečnostní opatření jsou mimořádná,“ nechala se slyšet tehdejší zástupkyně ředitele Sportovní haly. Na otázku novináře, jak mimořádná jsou opatření, odpověděla s hrozivou stručností: „Mimořádně mimořádná!“ 

Typická depešácká móda – černé bundy, cvočky, řetězy a vlasy vyholené po stranách

Do akce byl nasazen celý sbor veřejné bezpečnosti z Prahy 7 a před Sportovní halou se utvořil trojitý kordon kontroly. „Už aby bylo půl jedenácté večer,“ povzdychl si jeden ze strážců pořádků a dopředu už spřádal černý scénář, jak pankáči vytáhnou řetězy a v hale se strhne pěkná mela. 

Jejich obavy se však ukázaly jako liché. Obecenstvo, které zaplnilo halu až po strop, se chovalo kultivovaně, byť pod nápory ohromné masy valících se těl nevydržely některé prosklené dveře. 

To nebyl koncert, to byl tranz. Pro mnohé něco, v co ani nedoufali, že někdy zažijí.

A pak to přišlo: po osmé hodině večer se zpoza jeviště začal zvedat umělý dým – neklamné to znamení začátku koncertu. Davy jásají a skandují „depeš mód, depeš mód!“ Kluci zvedají holky na ramena a nad hlavami se rozvlní podomácku spíchnuté transparenty se jménem kapely. Hala se noří do tmy a ozývají se tóny první písně. Devadesátiminutová zvuková a světelná show začíná. Toužebně očekávaný kvartet se mlhavě rýsuje za clonou tří hedvábných, světle modrých opon. Sen se stává realitou.

Takovou show Češi ještě nezažili.

Snad nic lépe tento koncert nevystihuje jako tehdejší bezprostřední ohlasy z publika. „Byl to nepopsatelnej zážitek. Něco opravdu posvátného, co nás z tehdejší reality dostalo úplně někam jinam,“  básnila například jedna z divaček. „Ten, kdo nezažil, nepochopí. Ten, kdo to prožil, to má navždy v sobě,“konstatoval další. „To nebyl koncert, to byl davový tranz v tom dobrém slova smyslu. Neskutečná dávka něčeho, co jsi předtím ani netušil, že zažiješ,“  zhodnotil koncert jiný pamětník. „I díky DM jsem neměl potřebu drogové zkušenosti. Já už absolutní extázi zažil,“ shrnul své pocity mladík. 

Andrew John Fletcher, Martin Lee Gore, Alan Wilder a David Gahan 11.března 1988 ve Sportovní hale v Praze

Spokojení ale byli i členové samotné kapely Depeche Mode, kteří do Prahy přijeli ještě téhož roku na podzim, tentokrát ale jen aby si prohlédli krásy Prahy, což na jaře po koncertě už nestihli. Hned na druhý den totiž zamířili rovnou na letiště. K radosti svých fanoušků se do Česka vrátili o pět let později. Ale jak se říká, první zážitek je vždycky nejsilnější. 

Transparent s nápisem: "Chceme Depeche Mode znovu v Praze"

Martin L. Gore a Dave Gahan u stánku na Hlavním nádraží v Praze, 1988 (foto: Anton Corbijn)

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Blondie

11. 03. 2018 | 11:00

Zavří­t reklamu