Americká herečka Tuesday Weld na fotografii Dennise Hoppera v roce 1965

Americká herečka Tuesday Weld na fotografii Dennise Hoppera v roce 1965 | zdroj: www.royalacademy.org.uk/


Dennis Hopper zachytil fotoaparátem divokou a bezstarostnou jízdu 60. let

TÉMATA: celebrity | dennis hopper | 60. léta

user-avatar

Blondie

29. 05. 2020 | 13:00

Dennis Hopper je ze všeho nejvíc znám jako režisér kultovního snímku Bezstarostná jízda, ve kterém si zahrál ústřední postavu vlasatého motorkářského hipíka Billyho. Méně už se ale ví, že byl také vášnivý fotograf a malíř.

Když se počátkem 60. let dostal dříve slibný, talentovaný herec na černou listinu Hollywoodu kvůli své vzdorovitosti a divokému temperamentu, popadl Dennis Hopper fotoaparát Nicon a vydal se na bezstarostnou jízdu napříč Spojenými státy zaznamenat kulturní a sociální kvas 60. let. Mezi lety 1961 až 1967 pořídil na 18 tisíc snímků, které jsou fascinujícím osobním vizuálním deníkem a zároveň živým dokumentem divokého a bezstarostného života oné dekády. Zachycují pekelné anděly na motorkách a rozevláté děti květin, život v ulicích Harlemu i boj za lidská práva.

Hopper fotil také své přátele z řad výtvarníků, jako například Andyho Warhola, a rovněž portrétoval své slavné hollywoodské současníky, třeba Paula Newmanna nebo Jane Fondovou.

„Nikdy jsem z těch fotek neměl ani cent,“ svěřil se později sám herec. „Stálo mě to prachy, ale drželo při životě,“ dodal. Než začal točit svůj neslavnější film Bezstarostnou jízdu, byly fotky v té době jeho jediným kreativním výstupem. Po úspěchu filmu už nikdy nevzal fotoaparát znovu do ruky.

Až po jeho smrti v roce 2010 objevila krabici s fotografiemi Hopperova dcera Marin, která o nich neměla nejmenší tušení. „Byla jsem překvapena, že je doma schovával, nikdy se o tom nikomu ani slovem nezmínil,“ řekla pro deník The Guardian. Když se jimi poprvé probírala, připadaly jí jako obrázkový scénář k nějakému filmu. „Máte pocit, jako byste cestovali ve stroji času Amerikou,“ podotkla.

user-avatar

Blondie

29. 05. 2020 | 13:00

Zavří­t reklamu