válkaČeskoslovenskoobjevy

Denně riskuje život v zakázané zóně. Žena chodí krmit radioaktivní krávy z Fukušimy

Denně riskuje život v zakázané zóně. Žena chodí krmit radioaktivní krávy z Fukušimy
Zdroj: odditycentral.com

Tani Sakijuki se vzdala bezpečné práce v tokijské kanceláři a přestěhovala se do města nedaleko Fukušimy. Každý den se tam stará o opuštěný skot z nebezpečné radioaktivní zóny.

Simona Knotkova 26. září 2018

Letos uběhlo už sedm let od doby, kdy severovýchodní pobřeží Japonska zasáhlo ničivé zemětřesení a s ním spojené tsunami. Přírodní katastrofa si vyžádala více jak dvacet tisíc životů a přes sto šedesát tisíc lidí vyhnala ze svých domovů. Stála také za havárií jaderné elektrárny Fukušima I, která se do dějin zapsala jako největší jaderná havárie po Černobylu. Mezi její oběti patřilo i více jak tři a půl tisíce krav pasoucích se nedaleko poškozeného reaktoru. Většina z nich na místě zemřela, jiné byly svými majiteli utraceny. Několik z nich ale na místě stále zůstává a je odkázáno na pomoc hrstky dobrovolníků. Jednou z nich je například Tani Sakijuki.

Mladá žena původně pracovala v kanceláři v Tokiu. O opuštěných zvířatech se poprvé dozvěděla prostřednictvím televizní reportáže. I když součástí zprávy bylo sdělení vlády, aby se lidé radioaktivní oblasti vyhýbali, Tani si řekla: Pokud jim nepomůžu já, kdo jiný?

Do prefektury Fukušima cestovala z Tokia původně každé dva dny. Zásoby vody a trávy se ale týden po týdnu tenčily, až se žena rozhodla, že se stane opatrovnicí na plný úvazek.

Odešla z kancelářského zaměstnání a přestěhovala se blízko k elektrárně. V nové práci nastoupila na noční směny, aby se mohla přes den věnovat zvířatům. Krávy se přitom nachází v Ōkumě, pouhých deset kilometrů od místa havárie. Hodnoty radiace jsou zde vysoké a Tani může v opuštěném městě trávit denně maximálně čtyři hodiny.

Na reportáž o radioaktivním skotu se můžete podívat v přiloženém videu.

Další články

Zavří­t reklamu