válkaČeskoslovenskoobjevy

Den otců vznikl kvůli jednomu z největších důlních neštěstí v dějinách USA

Den otců vznikl kvůli jednomu z největších důlních neštěstí v dějinách USA
Zdroj: fatherly.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Den otců u nás nemá příliš dlouhou tradici a drtivá většina lidí vůbec netuší, odkud se vlastně vzal. Někteří jej považují za uměle vytvořený svátek, jako kontrapunkt ke dni matek, ale tak to není. Den otců má svůj původ v USA, kde vznikl jako reakce na strašlivé důlní neštěstí.

Tomáš Chalupa 19. června 2019

Vše začalo v malém městečku Monongah v Západní Virginii. Psal se 6. prosinec roku 1907 a 367 mužů jako obvykle pracovalo v uhelném dole společnosti Fairmont Coal Company. Největší zaměstnavatel ve městě byl zárukou prosperity celé obce. Ovšem onoho dne došlo k obrovské explozi, která zabila 362 mužů. Naživu zůstali pouzí čtyři horníci, ale jen několik dní a pak podlehli svým zraněním. Na dole tak onoho dne vlastně zemřeli všichni, kdo se zde zrovna pohybovali.

Proto je dodnes Monongahská katastrofa považována za nejhorší důlní neštěstí v americké historii. 1000 dětí onoho dne ztratilo své táty, což bylo naprosto devastující pro celou komunitu, ze které se stala společnost sirotků. Paní Grace Claytonová přišla s myšlenkou, že by město mělo každoročně vzdát čest otcům, kteří zahynuli při tomto neštěstí. Její otec přitom v dole nezahynul, ani v něm nepracoval. Ale když zemřel později ze zcela jiných příčin, Claytonová údajně pochopila, jak hrozné je ztratit otce, a propojila se duchovně s těmi, kteří ztratili své otce na dole.

Ovšem o tom, kde se vlastně začal jako první slavit Den otců se vedou spory. Den otců pořádaný Claytonovou totiž údajně nebyl nikdy příliš slaven a někdy prý prošel zcela bez povšimnutí i v rámci místní komunity. Za místo, kde se poprvé slavil Den otců, je považován hlavně Spokane ve Wahingtonu. Spokane je oficiálně považováno za první město, kde se Den otců skutečně slavil formou oslav.

V České republice ovšem o Monongahském důlním neštěstí nikdo neslyšel a Den otců se zde slaví také v jiný termín než ve Spojených státech. Jeho význam spočívá v oslavě otcovské role a pevném místě otce jakožto hlavy rodiny. Některé organizace se pomocí tohoto dne snaží upozornit na fakt, že v případě rozvodů spadají děti výrazně častěji do péče matky, jakoby otec nebyl pro dítě příliš důležitý, což rozhodně není pravda. To už je ale zase jiný příběh.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu