válkaČeskoslovenskoobjevy

Demokratická unie střední Evropy trvala jen měsíc. Masaryk stál v jejím čele

Demokratická unie střední Evropy trvala jen měsíc. Masaryk stál v jejím čele
Zdroj: cynthiaheider.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Myšlenka na vytvoření Demokratické unie střední Evropy se zrodila ve Spojených státech, jen několik měsíců před koncem první světové války. Se souhlasem amerického prezidenta Wilsona vedl profesor Herbert A. Miller od dubna 1918 jednání se středoevropskými politiky o poválečném uspořádání. Výsledkem byl vznik Demokratické unie střední Evropy, signovaný jejími účastníky 26. října ve Filadelfii. Jejím předsedou se stal T. G. Masaryk.

Václav Pokorný 28. října 2018

Ještě před koncem první světové války se ve Spojených státech amerických zrodila myšlenka na vytvoření Demokratické unie ve střední Evropě, jež by byla protiváhou velmocenským ambicím Německa.

Na tomto projektu se začalo intenzivně pracovat od dubna roku 1918. Garantem této politiky byl univerzitní profesor z Oberlin Colege ve státě Ohio Herbert A. Miller, pod jehož patronátem se vedla první jednání se středoevropskými politiky.

Američtí Poláci a s nimi spojení evropští politici byli myšlence vstřícní, avšak vůdce české emigrace, profesor Tomáš Garrigue Masaryk, který v té době pobýval v USA, se původně na tuto iniciativu díval zdrženlivě. Americká administrativa se však začala k němu chovat chladně, a tak asi v září 1918 změnil svůj postoj. Na velké pracovní schůzce se poté Češi, Slováci, Finové, Italové, Jihoslované, Poláci, Rumuni a Ukrajinci dohodli na názvu “Demokratická unie střední Evropy“ (Democratic Midlle European Union) a také na základních programových prohlášeních.

Prezident Wilson pak 18. října vyjádřil souhlas s rozpadem Rakouska-Uherska a během rekordních pěti dnů byla připravila konference o novém uspořádání střední a východní Evropy. Konference se konala v Domě nezávislosti ve Filadelfii a během tří dnů připravila dva základní dokumenty: Prohlášení společných cílů nezávislých středoevropských národů, s textem ovlivněným americkými organizátory, a souhrn zásad Středoevropské unie, které napsal T. G. Masaryk.

V čele této organizace stanul Masaryk, místopředsedou byl zvolen polský politik Ignacy Jan Paderewski a výkonným ředitelem se stal Američan Miller. Text Prohlášení pak Masaryk slavnostně přečetl na filadelfském náměstí Nezávislosti 26. října 1918.

Americké noviny poté halasně oslavovaly vznik bratrské federace středoevropských národů. Toto oslavování však nemělo dlouhého trvání, neboť 1. listopadu vypukl ozbrojený konflikt mezi signatáři unie Ukrajinou a Polskem, když ukrajinské jednotky obsadily město Lvov. Tato zpráva došla do Spojených států 9. listopadu a Paderewski oznámil Masarykovi, že Poláci z Unie vystupují. Ta se tak rozpadla ještě dříve, než stihla cokoli vykonat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu