válkaČeskoslovenskoobjevy

Dělostřelecký mistr Franz Helm chtěl střílet na hrady zápalné kočky

Dělostřelecký mistr Franz Helm chtěl střílet na hrady zápalné kočky
Zdroj: Wikimedia Commons

Jednu z nejbizarnějších zbraní historie má na svědomí německý dělmistr jménem Franz Helm. Historie by se o jeho existenci nejspíš nedozvěděla, kdyby nebylo jeho snahy zapálit nepřátelské hrady pomocí koček.

Tomáš Chalupa 23. března 2021

Franz Helm v 16. století napsal několik knih zabývajících se dělostřeleckým řemeslem a válčením obecně. Zejména se zaměřoval na zápalné systémy, tedy způsoby, jak proměnit v plameny nepřátelská opevnění. Jedním z nich byly takzvané „raketové kočky“. Přestože tyto živé zápalné bomby zobrazil hned v několika dílech, není jasné, jestli je někdy vyzkoušel v praxi alespoň jako prototyp, nebo jestli šlo o teoretický koncept.

Jediný nákres není doprovázen žádnými vysvětlivkami. Vidíme jen nebohou kočku s jakousi primitivní raketou na zádech, běžící směrem k hradu. Obrázek se nachází v knize s příznačným názvem: Jak zapálit hrad, pokud se ho nemůžete jinak zmocnit. Je jinak plná nákresů a popisů nejrůznějších katapultů, balist a obléhacích metacích strojů. Není nutné dodávat, že princip by zřejmě nefungoval, kočka by zahynula v průběhu akce a celkově by asi živá raketa vůbec nefungovala.

Thumbnail # Japonsko měli zničit netopýři s napalmem, předběhla je však atomová bomba
Mohlo by Vás zajímat:

Japonsko měli zničit netopýři s napalmem, předběhla je však atomová bomba

Není to úplně ojedinělý případ, už Bible zmiňuje Samsona, který přivázal hořící louče k ocasům třech stovek lišek a pak je nechal běžet do tábora Filištínů, který byl takto zapálen. Ve Skandinávii byly zaznamenány případy, kdy měly být zápalné směsi přidávány na záda koček nebo dokonce ptáků. Šlo o ojedinělé a poměrně sporné případy. V některých čínských knihách o válčení lze najít také podobné nápady, jako měl Helm.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu