válkaČeskoslovenskoobjevy

Dělník v elektrárně shromáždil velkou sbírku artefaktů z doby bronzové

Dělník v elektrárně shromáždil velkou sbírku artefaktů z doby bronzové
Zdroj: iflscience.com

Izraelský dělník Marcel Mazliah pracující dlouhá léta na uhelné elektrárně Orot Rabin v Hadeře na břehu Středozemního moře strávil značnou část života sbíráním artefaktů z doby bronzové v okolí elektrárny. Když zemřel, jeho rodina celou sbírku odkázala muzeu.

Tomáš Chalupa 28. dubna 2017

Artefakty, které Mazliah za svůj život shromáždil, jsou 3500 let staré a spadají do období doby bronzové. Je mezi nimi rukojeť nože i kolíky a klíny, moždíře a palice. Všechny předměty byly pravděpodobně vyrobeny na území dnešní Sýrie, a podle odborníků tak jde o důkaz, že už v době bronzové panoval mezi zeměmi čilý obchodní ruch.

Mezi najízajímavější předměty, které Mazliah nalezl, byla zbraň připomínající ruční granát, která ale nespadá do doby bronzové, ale patřila středověkým křižákům. Primitivní ruční výbušninu používali také Mamelukové.

Oblast, ve které elektrárna stojí, je křižovatkou obchodních cest a za tisíce let se zde vystřídalo mnoho různých kultur. Velká sbírka Marcela Mezliaha obsahuje předměty z různých období a patřící různým národům. Mezliah není jediný „běžný“ občan, kterému se v oblasti podařilo najít historické předměty. Jedna rodina v Jeruzalémě nalezla prastarou vanu pod podlahou své vlastní koupelny, pokrývač zase ve zdi jednoho domu objevil množství starověkých mincí. Izrael je zkrátka země archeologii zaslíbená.

Další články

Zavří­t reklamu