válkaČeskoslovenskoobjevy

Delfíní samice si vybírají partnera pomocí zvláštních záhybů na vagině

Delfíní samice si vybírají partnera pomocí zvláštních záhybů na vagině
Zdroj: atlasobscura.com

O sexu mezi delfíny se toho ví obecně velmi málo už proto, že se odehrává pod vodou. Vědci zatím vědí jen to, že k němu dochází v náhodných intervalech. Liší se to také podle jednotlivých druhů delfínů. Vědci ale přišli na velmi zajímavou věc, o které neměli ani tušení. Delfíní samice mají zvláštní záhyby na vagině, kterými umí zabránit samci, aby do nich pronikl.

Tomáš Chalupa 9. listopadu 2017

Delfíní samci mají problém najít vhodnou samici, která je zrovna schopná otěhotnět. Když takovou najdou, nezřídka se stává, že na ni poměrně agresivně útočí vícero samců současně a chtějí se pářit. Jak zjistili vědci, delfíní samice mají pro tento případ ve své vagině zvláštní orgán, vlastně něco jako záhyby, kterými mohou zabránit samci v penetraci. V podstatě si takto mohou velmi jednoduše najít ve skupině vhodného partnera.

Tato zjištění představila bioložka Dara Orbachová z univerzity v Halifaxu, která posledních šest let zasvětila studiu sexu kytovců a delfínů. V rámci výzkumu zkoumala konkrétní pohlavní orgány u čerstvě uhynulých delfínů a prováděla s nimi experimenty. Například naplnila penis delfíního samce slanou vodou a pak jej vnořila do silikonové imitace delfíní vaginy. Také zkoumala vaginy různých druhů delfínů a zjistila, že samice druhů delfína skákavého, ale také sviňuch obecných, mají ony zmiňované záhyby, kterými mohou vybírat partnera.

Podle Orbachové je tento způsob kontroly nad otcovstvím u savců i kytovců velmi neobvyklý. Samice jiných druhů tuto možnost nemají, naopak příroda takto obdařila pouze některé druhy delfínů. Navíc delfíni jsou si, podle všeho, této situace velmi dobře vědomi. Vzniká tak otázka, jestliže provozují sex a provozují ho často, přestože vědí, že nemohou samici oplodnit, z jakého důvodu tak činí? Odpověď se samozřejmě přímo nabízí. Může jít, stejně jako u lidí, prostě jen o zábavu a pocit slasti. Podle Orbachové ale může mít sex i jiný význam. Může to být forma dominance ve skupině, nebo se pomocí sexu může hierarchizovat celá delfíní skupina. O sexu těchto nádherných zvířat se zkrátka máme stále hodně co učit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu