válkaČeskoslovenskoobjevy

Delfíní samice mají poštěváček podobný jako ženy, ale větší a lépe umístěný

Delfíní samice mají poštěváček podobný jako ženy, ale větší a lépe umístěný
Zdroj: Pixabay
+ 6 fotek+ 7 fotek

Přes veškerou fascinaci delfíny jeden aspekt jejich anatomie vědci dlouho přehlíželi. Až nedávno se totiž poprvé zaměřili na klitoris delfíních samic a zjistili, že má mnoho společného s tím lidským. Tato zvířata tak potenciálně mohou zažívat stejnou, ne-li větší, sexuální rozkoš jako lidé.

Yvonne Pokorná 11. dubna 2021

Samice delfínů skákavých jsou obdařeny velkými a dobře vyvinutými poštěváčky. Svou strukturou se podobají těm lidským a mají potenciál se při stimulaci zvětšovat. Kůže pod předkožkou klitorisu obsahuje svazky nervů, které reagují na stimulaci a mohou stejně jako u lidí vyvolat sexuální vzrušení.

Už předchozí studie ukázaly, že sex hraje v životě delfínů skákavých významnou roli. Tito vznešení kytovci se páří po celý rok, tedy i tehdy, kdy nemohou zplodit potomka (samice může rodit pouze 1 mládě za minimálně 3 roky).

„Víme, že u jiných druhů savců s celoroční kopulací, jako jsou lidé a šimpanzi bonopo, sex přináší samicím potěšení, často skrze klitorální stimulaci, která vede k orgasmu,“ říká Dara Orbachová, Ph.D., výzkumná pracovnice na Mount Holyoke College, která spolu s bioložkou Patricií Brennanovou vedla výzkum. „Naše anatomická pozorování naznačují, že klitoris je u delfínů skákavých funkční, ale je nutné provést ještě další výzkum, včetně fyziologických a behaviorálních analýz, aby se otestovalo, zda sexuální zážitky jsou pro delfíní samice příjemné.“

počítačová rekonstrukce ukazuje erektilní tkáň (fialová) zalitou ve svalu (žlutá).

počítačová rekonstrukce ukazuje erektilní tkáň (fialová) zalitou ve svalu (žlutá).

Důvtip evoluce

Tým biologů podrobil pitvám 11 delfíních samic, které zemřely přirozenou cestou. Pomocí 3-D tomografie vytvořili skeny jejich pohlavních orgánů, zafixovali odebrané tkáně v parafínu a pak je obarvili, aby mohli zkoumat strukturu poštěváčků detailně.

A co zjistili? Delfíní poštěváček je stejně jako ten lidský překryt ochranným lalokem kůže (takzvanou kapucí), do níž se sbíhají dvě ramena rozsáhlé erektilní tkáně. Tato tkáň je bohatá na krevní vlásečnice, zajišťující prokrvení, a obsahuje velký počet volných nervových zakončení, která jsou velmi citlivá na dráždění a pohlavní vzrušení. Na rozdíl od lidí je však delfíní klitoris umístěn v odlišné pozici vůči poševnímu vchodu. „U delfínů se klitoris nachází přímo u vstupu do poševního otvoru, a nikoli mimo jako u lidí, takže je v přímém kontaktu s penisem během kopulace,“ vysvětluje Orbachová. Toto umístění klitorisu v blízkosti poševního otvoru naznačuje, že jej lze při kopulaci snadno stimulovat. Na druhou stranu delfínice postrádají párové topořivé těleso zvané bulbus vestibuli, které je u žen umístěno po stranách poševní předsíně a rovněž přispívá k orgasmu.

Thumbnail # Výzkumnice uspokojila sexuálně delfína, ten později spáchal sebevraždu
Mohlo by Vás zajímat:

Výzkumnice uspokojila sexuálně delfína, ten později spáchal sebevraždu

Klitoris je součástí pohlavních orgánů v samičím těle savců. Ten lidský dosahuje celkové délky 9–13 centimetrů, viditelná je ale jen jeho miniaturní špička. V říši zvířat má největší klitoris modrá velryba. Její klitoris v dospělosti může měřit až jeden metr.

Delfíni skákaví

Delfíni skákaví

Sexuální tvorové

O delfínech je známo, že jsou sexuálně náruživí a mají pestrý sexuální život. Sex utužuje jejich sociální vazby, proto se mu oddávají celoročně. Období námluv trvá i několik týdnů. Během něj samci předvádějí neuvěřitelné množství akrobatických kousků. Samice v produktivním věku se k nim přiblíží a vytvářejí se páry. Delfíni se velice rádi mazlí, a tak se třou o hrudní ploutve partnera.

Delfíni si na rozdíl od jiných zvířat dovedou sexuální akt, podobně jako člověk, užít. Tito vznešení kytovci často masturbují, a to jak samci, tak samice. Vyhledávají i netradiční sexuální praktiky, například se oddávají homosexualitě. Samci také nutí samici proti její vůli k sexu. Dokonce se stává, že se delfín v zajetí pokouší znásilnit svou lidskou ošetřovatelku v akváriu, jako to třeba zažila slavná herečka Demi Moore.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu