válkaČeskoslovenskoobjevy

Delfíni jsou většinově praváci, stejně jako lidé

Delfíni jsou většinově praváci, stejně jako lidé
Zdroj: Profimedia

Většina lidí jsou praváci, což má spojitost se strukturou našeho mozku. Ve zvířecí říši je leváctví a praváctví velmi variabilní a liší se u jednotlivých druhů zvířat. Jak zjistili vědci, delfíni jsou na tom podobně jako lidé, většinově jsou praváci.

Tomáš Chalupa 15. ledna 2020

Vědci ze skupiny Dolphin Communication Project strávili ve Spojených státech šest let pozorováním delfínů skákavých. Dělali záznamy o tom, kterým směrem delfíni častěji zatáčejí, a výsledky byly jasné. Delfíni zahýbají častěji doprava.

Preferovat používání jedné strany těla je v živočišné říši běžným jevem. Takové gorily nebo šimpanzi jsou praváci jako my lidé, ale třeba orangutani, klokani či papoušci kakadu jsou zase vysloveně leváci. Stranově vyhraněné jsou také žirafy, sobi, lvi nebo třeba včely.

Zajímavé je, že delfíni, a opět v tom nejsou zdaleka sami, mají preference také, co se týče používání očí. Podstatné elementy, jako je kořist nebo jiný delfín, se snaží mít vždy v levé části svého spektra. Delfíni pruhovaní naopak primárně používají pravé oko stejně jako plískavice tmavé. U delfínů skákavých se podle všeho nejpodstatnější informace ohledně kořisti ukládají do levé hemisféry, u plískavic a delfínů pruhovaných do pravé.

Vše je zřejmě dílem evoluce, kdy se postupně vyvíjela jednotlivá centra v mozku delfínů, a ti po miliony let upravovali své chování do dnešní podoby.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu