válkaČeskoslovenskoobjevy

Dělá vám problém poznávat tváře? Možná trpíte vzácnou nemocí

Dělá vám problém poznávat tváře? Možná trpíte vzácnou nemocí
Zdroj: messagetoeagle.com

Asi každý z nás má čas od času problém poznat něčí tvář. Jsou mezi námi však i lidé, kteří si nejsou schopni zapamatovat ani obličej svých blízkých.

Simona Knotkova 25. listopadu 2016

Jistě to dobře znáte. Na veřejnosti se k vám hlásí člověk, a vy marně tápete, kam si ho máte zařadit. Nebo si nemůžete zaboha vzpomenout na tvář někoho, s kým jste se před nedávnem seznamovali, a máte strach, že ho při dalším setkání nepoznáte. Všechny tyto momenty vám jistě způsobují pořádně horké chvilky. Teď si ale představte, že jsou mezi námi i tací, kteří nedokážou poznat ani blízkého člověka. Namísto humorných trapasů tak denně zažívají doslova peklo, a vůbec to tak nemají v mezilidských vztazích jednoduché. Kdo by chtěl přítele, který ho nikdy ani nepozná? Není to ale jejich vina.

Jedná se o poruchu v jejich mozku, pro kterou medicína má i termín – prozopagnózie. Lidově můžeme říct, že trpí obličejovou slepotou. „Dejte mou dcerou do davu, oholte jí hlavu, a stejně ji nepoznám, dokud mu neřeknete, že tam je,“ zní děsivá výpověď jednoho nemocného.

Porucha se vyskytuje asi u 2 % populace. Lehčí formou prozopagnózie však trpí až 10 % lidí. Tito lidé nemají jinak narušené myšlení a dokáží vás hravě poznat podle hlasu, vůně či typických pohybů. Zapamatovat si tvář je pro ně však nemožné. Příčinou je patrně poškození ve fusiformním závitu, který je součástí spánkového a týlního laloku. Právě zde leží centrum rozpoznávání tváří.

Vědci však bohužel dosud nenašli účinnou terapii, která by takto postiženým dokázala pomoci. Základem je tedy alespoň pochopení okolí. Žít či se přátelit s takovýmito jedinci jistě není lehké, ale ještě těžší to mají právě oni.

Další články

Zavří­t reklamu