válkaČeskoslovenskoobjevy

Děla kvakerů nikdy nevystřelila, přesto zdržela unionistickou armádu

Děla kvakerů nikdy nevystřelila, přesto zdržela unionistickou armádu
Zdroj: amusingplanet.com

V roce 1862 unionistický generál George McClellan dostával opakované žádosti od prezidenta Lincolna, aby táhl se svou armádou na jih k Richmondu. McClellan mu odpověděl, že nemůže, protože čelí armádě konfederace vyzbrojené 300 děly.

Tomáš Chalupa 3. října 2019

Nepřátelská armáda se měla nacházet v oblasti Manassas Junction a měla mít sílu 100 tisíc mužů. To už byla síla, která mohla McClellanovu armádu nejen zastavit, ale i zcela zničit. Konfederační armáda byla zakopána v zákopech, ze kterých čněly stovky hrozivých děl.

McClellan nebyl moc útočný velitel, navíc jeho průzkum selhal, a tak nevěděl, že proti němu stojí sotva 40 tisíc vojáků konfederace. Celá tato podivná armáda zdržela postup McClellana o celé týdny, čímž získala čas k vybudování obrany Richmondu, hlavního města Konfederace. Když jižané konečně ustoupili a McClellan vstoupil do jejich pozic, podivil se, že v zákopech zůstalo tak velké množství dělostřelectva.

Za přítomnosti novinářů pak zjistil, že ony nebezpečné kanony byly jen kmeny stromů natřené na černo. Byly to tzv. kvakerské zbraně. Kvakerové byli sekta, která žila tradičním způsobem života a odmítala válku. Žádný kvaker nikdy nevzal do ruky zbraň. Kvakerská děla tak byly jen atrapy, kterým se říkalo právě podle této sekty. Právě u Manassasu sehrály největší roli, když zadržely unionistickou armádu od postupu k Richmondu. Použity už ale byly i při obléhání Petersburgu nebo Corinthu. Falešná děla používali jen jižané, kteří tak ve svých obležených městech chtěli zvýšit dojem na obléhatele.

Další články

Zavří­t reklamu