Atentát – jeden z nejoblíbenějších dílů počítačové vzdělávací hry Československo 39-98 | zdroj: youtube.com


Dějiny se dají učit i zábavně. Příkladem je počítačová hra Československo 38-89

TÉMATA: hry | vzdělávání | československo

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 03. 2016 | 13:30

Taky vás učili takové to "Zlatá bula sicilská 1212" a tuny dalších dat, které jste si museli nacpat do hlavy a stále memorovat? Doba je dnes jinde a aspoň občas prorazí do školních osnov něco opravdu zábavného. Třeba hra Československo 38-89 je dnes součástí výuky na čtyřiceti školách a další rychle přibývají.

Hra je složená ze simulací tří historických období – protektorátu, budování nového Československa a nástupu komunismu a 50. a 60. let. Studenti si mohou formou interaktivní hry projít osudy konkrétních lidí a díky svému vlastnímu pátrání odhalovat, co hrdiny potkalo. Hra má tak parametry adventury smíchané s komiksem. Například v populárním díle Atentát sleduje účastník hry osudy poštovního úředníka Jindřicha Jelínka, který byl zatčen kvůli atentátu na Reinharda Heydricha. Prošel výslechy na gestapu, v Terezíně a nakonec skončil v Osvětimi. Ve hře jsou k dispozici úryvky z dobových novin a rozhlasového vysílání.

Hru  vytvořila Filozofická a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy společně s Ústavem pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Uvažuje se také o rozšíření za hranice, například do Německa, Polska nebo třeba na Floridu. Tam všude je o hru, která už se překládá do angličtiny, velký zájem. Jestli Jan Amos Komenský myslel svá slova "škola hrou" vážně, tak v případě tohoto zajímavého počinu by byl nepochybně spokojen.  

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 03. 2016 | 13:30

Zavří­t reklamu