válkaČeskoslovenskoobjevy

Déjà vu: je to hra mozku nebo odraz paralelního světa?

Déjà vu: je to hra mozku nebo odraz paralelního světa?
Zdroj: messagetoeagle.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Déjà vu, tedy pocit, že jsme nějaký okamžik již zažili či viděli, je jednou z největších záhad lidské psychologie. Kvůli tomu, že se objevuje zcela spontánně a je povahy velmi prchlivé, se jen velice obtížně zkoumá. Vědci se nyní zamysleli nad filozofickou podstatou déjà vu: je to skutečně pocit pramenící ze zážitku v minulosti, nebo naopak souvisí s přítomností?

Marta Šindlauerová 8. ledna 2020

Podle některých psychologů se dá déjà vu poměrně snadno a logicky vysvětlit tím, že v mozku nastane jakési “přepnutí” pozornosti. Pozorujeme nějaký předmět či osobu, něco si o ní pomyslíme nebo si něco představíme (například si při pohledu na pekárnu řekneme, že si chceme koupit housku, nebo že se v novém městě chystáme jít na rozhlednu), ale rázem na tuto myšlenku v důsledku rozptýlení zapomeneme. Tato zapomenutá informace se za několik nanosekund objeví znovu. Ale protože si ji nepamatujeme, vzniká pocit, že je nová. Z toho pak pramení onen zvláštní pocit, že už jsme to někde viděli. Jednu z největších pozoruhodností psychologie tak možná způsobuje krátkodobý výpadek mozku.

Napadlo vás někdy uvažovat třeba i o tom, zda je déjà vu spíše bleskurychlou připomínkou minulosti (“na tomto místě jsem už někdy byl, tohoto člověka jsem už viděl, tohle jsem určitě někdy zažil” a podobné pocity) nebo zda se jedná o myšlenku “já věděl, že se to stane”? V nedávném výzkumu se na tyto teze psychologové zaměřili a zjistili, že osoby se silnými déjà vu prožitky mají skutečně tendenci si myslet, že svým způsobem dokáží předvídat budoucnost. Je to však jen iluze, hříčka mozku. Vědci přirovnávají déjà vu třeba i k momentu, kdy máte něco na jazyku (nějaké slovo), ale nemůžete si na něj vzpomenout. Nebo když usínáte, a najednou sebou trhnete. Všechno to jsou malé poruchy činnosti mozku a jeho paměťové části.

Pro mnohé, spíše spirituálně založené jedince, je déjà vu něčím, co jim pomáhá v duchovním žití nebo co je ukázkou existence paralelních světů. Mnozí například věří, že pocity déjà vu věstí, že se jedinec nachází na správné životní cestě. Pro jiné je to neochvějný důkaz existence minulých životů. A dokonce jsou i tací, kterým déjà vu zničilo život. Jeden chlápek se už například ani nemohl dívat normálně na televizi, protože měl pořád pocit, že už to všechno jednou viděl…

Související články

Další články

Zavří­t reklamu