válkaČeskoslovenskoobjevy

Dee Dee není planeta Nibiru, přesto vědce velmi zajímá

Dee Dee není planeta Nibiru, přesto vědce velmi zajímá
Zdroj: messagetoeagle.com

Neznámé velké těleso se pohybuje na hranici naší Sluneční soustavy. Není to planeta X neboli Nibiru, astronomové mu říkají Dee Dee a velmi se o něj zajímají.

Tomáš Chalupa 9. května 2017

Oficiální název objektu je UZ22. Je velmi velký, má asi třetinovou velikost, jako má měsíc Ceres. Je to druhý nejvzdálenější objekt za Neptunem se známou oběžnou drahou. Od Země je vzdálen 137 miliard kilometrů. O Dee Dee se toho jinak mnoho neví, podle některých nepotvrzených spekulací by mohlo jít o trpasličí planetu. Dee Dee byla objevena v roce 2016 teleskopem Atacama. Je to podle výpočtů astronomů velmi chladný svět, teplota na něm je jen kousek nad absolutní nulou.

Jméno Dee Dee vychází ze zkratky DD, což symbolizuje sousloví Distant Dwarf neboli vzdálený trpaslík. A proč Dee Dee tak zajímá astronomy? Je to jakýsi posel minulosti. Krouží soustavou už miliardy let, byl nejspíš u toho, když se formovala, a proto vědce zajímá. Podobná tělesa mohou dát vědcům odpovědi na otázky, jak se vlastně naše Sluneční soustava formovala a jak fungovaly vztahy mezi jednotlivými vesmírnými tělesy.

Najít podobná tělesa je mimořádně obtížné. Dee Dee odráží jen 13 procent slunečního světla. Je to jako umístit zapálenou svíčku na polovinu vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem a doufat, že ji někdo zahlédne. Díky moderním teleskopům je i toto dnes možné.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu