válkaČeskoslovenskoobjevy

Dávný příběh Alwildy, která byla královnou Vikingů i kapitánkou pirátů

Dávný příběh Alwildy, která byla královnou Vikingů i kapitánkou pirátů
Zdroj: ancientpages.com

Příběh o Alwildě zní spíše jako pohádka než skutečný příběh. Historici připouštějí, že ne všechno o jejím životě vědí a je těžké oddělit zrno pravdy od nánosů mýtů. Každopádně jde o velmi zajímavý příběh královny Vikingů.

Tomáš Chalupa 1. srpna 2019

Alwilda byla dcerou gotlandského krále Synarduse, který zemi vládl v 5. století. Ten údajně dceru zavřel do věže, aby znesnadnil nápadníkům snahy ucházet se o její ruku. Dokonce prý kolem věže nechal vysypat několik košů plných jedovatých hadů.

Podle všeho se přesto nápadníci k věži jen hrnuli. Hady pozabíjel a na věž jako první vylezl dánský princ Alf. Svou odvahou přesvědčil Synarduse, aby mu svou dceru dal za ženu. Jenže samotná Alwilda prince nechtěla, už z toho důvodu, že jej vůbec neznala, a také proto, že se jí nikdo neptal na názor. Když se tedy vypravil Alf do jejího pokoje, zjistil, že princezna je pryč.

Alwilda utekla před princem a sňatkem s ním za svými kamarádkami. Byla to velmi emancipovaná skupina dívek, které se oblékaly jako muži, uměly to se zbraněmi a také se vyznaly v mořeplavbě. Měly dokonce svou vlastní loď, a tak vypluly na moře a staly se z nich pirátky a z Alwildy jejich kapitánka.

Princezna se v této roli osvědčila a údajně se jí podařilo zajmout nebo potopit několik lodí a naplnit tím lodní pokladnu. Jenže Alwilda a její pirátky už začaly ohrožovat bezpečnou mořeplavbu na Baltu a dánský král vyslal svého syna Alfa, aby v čele flotily válečných lodí piráty zlikvidoval a vydobyl si tak slavné vavříny vojevůdce.

Alf se svými loděmi dostihl Alwildino plavidlo a podařilo se mu pobít velkou část její posádky, přestože se Alwilda velmi dobře a zkušeně bránila. Samotnou Alwildu pak zajal. Nevěděl však zprvu, že jde o Alwildu, protože ta umně maskovala svůj zjev a navíc měla na sobě helmu a zbroj. Když ale helmu sundala, Alf zjistil, že právě zajal svou vyvolenou a požádal jí o ruku. Alwilda tentokrát souhlasila. Vdala se přímo na palubě lodi za Alfa a měla s ním později dvě děti.

Historici si dodnes nejsou jistí, která část příběhu je pravdivá a která vymyšlená. Že Alwilda skutečně existovala a měla za manžela Alfa, je historicky prokázáno. Rovněž je prokázáno, že ve vikinských společnostech existovaly i ženy bojovnice. Nebylo jich mnoho, ale byly nalezeny archeologické nálezy těchto „štítových panen“, jak se v severské mytologii nazývaly.

Příběh o Alwildě se vykládal v mnoha zemích po celé Evropě a stal se tak legendou. Například Torquato Tasso psal o jejím životě, byť její příběh líčí jinak a v jeho podání končí život Alwildy sebevraždou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu