válkaČeskoslovenskoobjevy

Dávní Egypťani vynalezli první zubní pastu

Dávní Egypťani vynalezli první zubní pastu
Zdroj: messagetoeagle.com

Zubní pastu používáme denně, přesto netušíme, kdo tuto užitečnou hygienickou pomůcku vlastně vymyslel. Vědci tvrdí, že by u zrodu zubní pasty mohli stát starověcí Egypťané.

Tomáš Chalupa 31. března 2017

Z Egypta totiž pochází nejstarší dochovaný recept na výrobu zubní pasty. Pochází ze 4. století našeho letopočtu a podle současných dentistů je poměrně hodně pokročilý, tedy rozhodně na tehdejší dobu. Zuby si čistili podle dochovaných nálezů nejen Egypťané před nějakými 5000 lety, ale i Řekové, Římané nebo Číňané. Řekové prokazatelně používali zubní pastu už v 5. století před naším letopočtem, stejně tak Indové. Kdo má tedy prvenství?

Podle nejstaršího dochovaného receptu, který patří Egypťanům a je uchován v Národním muzeu ve Vídni, je potřeba k výrobě zubní pasty jedna unce kamenné soli, dvě unce máty, jedna drachma sušeného kosatce a dvacet kuliček pepře. Vše nadrtit a promíchat. Podle papyru je použití této substance cestou, jak mít zdravé a bílé zuby. Jeden dentista dokonce tuto substanci vytvořil. Chuť byla příšerná, nicméně podle něj je recept velkým pokrokem i proti pastám, které se používaly v minulém století. O egyptské zubní pastě se dokonce debatovalo na zubařském kongresu ve Vídni. O existenci této receptury totiž neměl nikdo z účastníků nejmenší tušení.

Samozřejmě není jisté, že Egypťané byli první, kdo zubní pastu použili, nicméně jejich recept je nejstarší dochovaný, takže prozatím patří prvenství jim.

Další články

Zavří­t reklamu