válkaČeskoslovenskoobjevy

David a Goliáš za druhé světové války: nejmenší spojenecký voják zajal německého obra

David a Goliáš za druhé světové války: nejmenší spojenecký voják zajal německého obra
Zdroj: warhistoryonline.com

Britský voják Bob Roberts získal nedávno od francouzské vlády nejvyšší francouzské vojenské vyznamenání Legion d’Honneur neboli Řád čestné legie. Existuje jedna jeho fotografie zachycujícího ho v době druhé světové války, která dodnes budí pozornost.

Tomáš Chalupa 18. ledna 2016

Roberts byl totiž nejmenší voják v britské armádě. Měřil jen 158 centimetrů. V bojích ve Francii zajal německého vojáka Jakoba Nackena měřícího 2,20 metrů. Taková událost se samozřejmě musela zdokumentovat a výsledná fotografie byla opatřena titulkem David a Goliáš.

Divize, v níž Roberts alias David sloužil, převálcovala v Normandii německou pobřežní divizi. Najednou se odkudsi vynořil německý obr a zamířil k Robertsovi, aby se jím nechal prohledat a zajmout. Zbytek jednotky se při tom válel smíchy. Bob si ale vysloužil vyznamenání ne za tenhle bizarní moment, ale za boje, které sváděl od vylodění v Normandii, přes boje ve Francii a závěrečné dobývání Německa, při kterém byl zraněn šrapnelem. Roberts má dnes 92 let a žije se svou ženou Bournemouthu v anglickém hrabství Dorset.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu