válkaČeskoslovenskoobjevy

David Kaczynski udal svého bratra, byl to obávaný Unabomber

David Kaczynski udal svého bratra, byl to obávaný Unabomber
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Obávaný terorista s přezdívkou Unabomber zabil nejméně tři lidi. David Kaczybski si byl jist, že zná identitu vraha a obrátil se na FBI. Oznámil, že Unabomber je jeho vlastní bratr.

Tomáš Chalupa 14. února 2019

David i jeho bratr Ted přitom jako děti žili život normálních kluků z rodiny z předměstí Chicaga. Rodiče je vždy učili, že pokud chtějí v životě něčeho dosáhnout, musí na tom tvrdě pracovat. Tak to dělaly miliony rodin, které chtěly, aby jejich děti uspěly v americké společnosti.

Oba bratři to dotáhli skutečně daleko, chodili na prestižní vysoké školy, oba měli dobrou práci. Ale Ted v sobě skrýval velké tajemství. Nenáviděl své rodiče, nenáviděl celou společnost a vlastně i celý svět. Ted se zřekl už v roce 1971 svých rodičů a odstěhoval se od nich do opuštěné chaty kdesi v Montaně.

Nadále ale posílal rodičům rozhořčené a nenávistné dopisy, ve kterých je vinil ze všeho možného, zejména ze své vlastní sociální izolovanosti a osamělosti. Přišel o svou práci v místní továrně, když psal nevhodné poznámky o jedné své kolegyni křídou na zeď.

O rok později Ted poslal svou první bombu. Ta byla adresována jednomu profesorovi v Chicagu. Další pak poslal do letadla American Airlines. Ani jedna bomba naštěstí nevybuchla. Posílal další a další bomby. Během 17 let zabil Unabomber tři osoby. Majitele obchodu s počítači Hugha Scruttona, vedoucího reklamní agentury Thomase Mossera a prezidenta lesnické asociace Gilberta Murraye.

Po celou dobu byl David v kontaktu s Tedem, který stále žil opuštěn ve své chatě. Jednou mu David řekl, že se chce kvůli práci odstěhovat do Albany. Chtěl tam založit rodinu se svou ženou Lindou. Ted se ho kvůli tomu zřekl a přerušil s ním kontakt. Ve dvacetistránkovém dopise mu nadával, vinil ho z toho, že jej chce opustit, i z toho, že žije nečistým způsobem života.

„Bylo to pro mě jako bomba, tak moc to bylo nenávistné. Bylo to na úplně jiné úrovni, než všechno předtím,“ řekl později David v rozhovoru pro list The Guardian.

Ted se také domáhal zveřejnění svého 78stránkového manifestu v novinách New York Times. Byla to Davidova žena Linda, která první přišla na myšlenku, že David by mohl být Unabomber. Manifest jí totiž přišel velmi podobný raným Tedovým dopisům, které Davidovi posílal.

Manifest byl zaměřen proti moderním technologiím, což bylo téma, které velmi často zmiňoval v dopisech i Ted. David sice souhlasil, že styl a téma jsou podobné, ale odmítal myšlenku, že by Ted mohl být násilník nebo dokonce vrah.

Pak si ale znovu přečetl manifest a došel k závěru, že první odstavec skutečně zní jako text od Teda. „Přečetl jsem prvních pár stránek a doslova mi spadla brada,“ řekl později David. Zejména ho upoutala fráze, že „moderní filozofové nejsou chladnokrevní logici“. Ted takto jednou přímo označil i Davida a ten prý nikdy v životě neslyšel nikoho použít toto spojení. Byla to jasná stopa, i když v literární podobě.

David se trápil celé měsíce v obavách a pochybách, co by měl udělat. Bál se, že skandál, který by vyvolal, by mohl zabít jeho nemocnou matku, které bylo 78 let. Jeho otec spáchal sebevraždu poté, co mu byla diagnostikována rakovina plic v konečném stádiu. Rodina rozhodně nepotřebovala další tragédii. Navíc David přes všechno svého bratra velmi miloval. Udat ho na policii bylo mimořádně těžké rozhodnutí. Nakonec ale David udělal, co bylo podle něj morálně správné.

Sešel se s lingvistou FBI Jamesem Fitzgeraldem a společně analyzovali Tedův text a manifest. Podle Fitzgeralda psala všechny texty ta samá osoba. FBI vyrazila pro Teda a zatkla ho.

Byl usvědčen a odsouzen k devíti doživotním trestům. Život mu zachránil posudek psychologů, kteří u něj rozeznali duševní poruchy, zejména pak schizofrenii. V současnosti se nachází ve věznici ADX Florence v Coloradu. Píše odtud recenze na vědecké publikace do New York Times a roku 2010 nechal vydat svou knihu Technologické otroctví. Někteří anarchističtí spisovatelé, jako např. John Zerzan či John Moore, přijali Kaczynského ideje za své. David prohlásil opakovaně, že svého bratra bude mít do smrti rád. Je zřejmě také jedinou osobou, která vidí do hluboké a pokřivené mysli svého bratra Teda.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu