válkaČeskoslovenskoobjevy

Dát dítěti na zadek není dobrý nápad, varuje vědecká studie

Dát dítěti na zadek není dobrý nápad, varuje vědecká studie
Zdroj: iflscience.com

O tom, jestli je výchovné dát dětem pár na zadek, se vede celospolečenská debata nejen u nás, ale i jinde po světě. Nyní byla o tomto "fenoménu" zveřejněna velká studie a vědci mají k věci jasný názor podepřený daty.

Tomáš Chalupa 19. dubna 2017

Dr. Elizabeth Gershoffová z univerzity v texaském Austinu prováděla výzkum na neuvěřitelném vzorku 160 927 dětí. To už je opravdu velký počet, aby se na jeho základě dalo zobecňovat. Výzkum se týkal opravdu pouze toho, když dá rodič dítěti na zadek. Nešlo o zkoumání dalších projevů násilí nebo jiných trestů.

Podle Gershoffové je dávání na zadek neúčinné z hlediska toho, že tím rodič docílí daného výsledku nebo přiměje dítě udělat to, co po něm chce. A neobstojí ani argument, že naplácání na zadek nikomu neublíží, že to vlastně nikdy pořádně nebolí. Z výzkumu vyplývá, že lidé, kteří byli jako malé děti takto trestáni, mají větší sklon k psychickým problémům a sami se chovají antisociálně.

Podstatné také je, jak často k takovému trestu rodiče přistoupí. Čím častější dávání na zadek je, tím větší pravděpodobnost, že se projeví negativní efekty v pozdějším životě.

Tento typ trestů je v mnoha zemích zakázán, známý je u nás případ Norska, zákaz fyzických trestů platí také ve Švédsku a dalších zemích. U nás se bere fyzické trestání jako součást jakési národní tradice. Možná by bylo dobré se nad tím ještě jednou zamyslet.

Další články

Zavří­t reklamu