Město mrtvých Dargavs se nachází na nepřístupném horském hřebenu.

Město mrtvých Dargavs se nachází na nepřístupném horském hřebenu. | zdroj: ancientpages.com


Dargavs je město mrtvých opředené mnoha legendami

TÉMATA: rusko | archeologie | nerkopole | hřbitovy

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 03. 2020 | 10:00

Dargavs má přezdívku Město mrtvých, která se vyskytuje také v nejrůznějších turistických průvodcích. A rozhodně je to název oprávněný, a to přesto, že toho o tomto podivném ruském městě víme tak málo.

Dargavs se nachází v severní Osetii, jedné z ruských republik. Je to velmi izolované místo, možná právě proto opředené tolika mýty a legendami. Místní tvrdí, že se odtud nikdo živý nevrátil a zdaleka se tomuto místu vyhýbají. Pověry mají zkrátka velkou sílu. Vůbec dostat se do Dragavsu je obtížné, komunikace jsou v bídném stavu a cesta trvá dlouhé hodiny. Je nutné přejet přes několik vysokých kopců po klikatých cestách. Dargavs se nachází uprostřed asi 17 kilometrů dlouhého horského údolí.

První zmínky o Městě mrtvých spadají do 14. století. Je to vlastně jeden velký starobylý hřbitov, kde jsou hrobky a krypty natěsnány blízko sebe v horském svahu. První z nich byly vytvořeny už před 2000 lety a další přibývaly v následujících stoletích. Mají různý tvar i velikost a je zde celkově 99 různých typů hrobek a krypt. Město má také jednu strážní věž, ale její vrchol je zničen.

Přesný původ nekropole je neznámý. Každopádně podle legend v 18. století postihl Osetii mor, který vyhladil téměř 90 procent populace. Právě v té době zbylí obyvatelé budovali nejrůznější karantény na opuštěných místech, kde nakažení měli čekat na svůj konec. Jejich mrtvá těla pak tlela přímo v primitivních chýších. Jestli je Město mrtvých jednou z těchto vesnic, není jasné. Vědci mají příliš málo informací o minulosti Dargavsu. A spoustě věcí také nerozumí.

Tým archeologů například našel několik těl pohřbených v kryptách, kde byly uloženy v dřevěných lodích. Vědci netuší, proč jsou těla v lodích v místě, kde nejsou žádné řeky ani moře. Možná měly jen symbolický charakter a převážely duše zemřelých do říše mrtvých, ale to jsou jen spekulace, pro které chybí důkazy.

Dalším zajímavým nálezem, který archeologové učinili, bylo zjištění, že před každou hrobkou byla umístěna studna. To zřejmě souvisí s osetským zvykem vhodit minci do studny vždy, když někdo blízký zemře. Pokud dole mince narazí na kámen, znamená to, že duše mrtvého došla do nebe. Studny tedy byly vykopány nejspíše za tímto účelem.

Město mrtvých je každopádně velmi zajímavou lokalitou, která skrývá mnoha další tajemství a je součástí místního historického dědictví. Pro vědce představuje velkou hádanku, kterou je třeba rozluštit. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 03. 2020 | 10:00

Zavří­t reklamu