Orlí zobák v sobě skrýval více, než je běžné | zdroj: rebelblackdot.blogspot.com


Dárek s překvapením: sovětské štěnice ukryté v darované pečeti si Američané všimli až po 7 letech

TÉMATA: Sovětský svaz | Spojené státy americké | špionáž

Jen pár dní před koncem druhé světové války, 4. srpna 1945, daroval Sovětský svaz americkému velvyslanectví v Moskvě velkou dřevěnou pečeť, a to na znamení přátelství. Averell Harriman, který jako velvyslanec dar přijímal, netušil, že to, co drží v rukou, je novodobý trojský kůň.

user-avatar

Marta Šindlauerová

2. 01. 2020 | 12:00

Na první pohled to byl dárek velice pěkný: bohatě vyřezávaný motiv ukazoval orla s roztaženými křídly a další tradiční americké symboly, vše precizně zpracované. Harrimanovi se více než půlmetrová pečeť tak líbila, že si ji pověsil u sebe doma v pracovně. “Doma” v tomto případě bylo tradiční sídlo amerických velvyslanců v Moskvě, Saho House. Dar si pak jen tak visel sedm let na stěně, dokud se zcela náhodou neudálo skandální odhalení.

Britský rádiový operátor v nedaleké ambasádě Spojeného království (budovy dělí 700 m) totiž zaslechl v éteru americkou angličtinu, což se mu zdálo krajně podezřelé, neboť americké vysílání bylo ve Svazu z pochopitelných důvodů omezeno. Do inkriminované oblasti byli ihned vysláni američtí státní zaměstnanci a s pomocí různých měřících přístrojů přišli na to, že je něco podivného na pečeti visící v kanceláři velvyslance, konkrétně v zobáku orla. Po bližším prozkoumání odhalili v útrobách pečetě malé odposlouchávací zařízení s dlouhou anténou, tenkou membránou a důmyslným mechanismem, který byl v té době absolutní novinkou. Lidstvo tehdy nic podobného v technice neznalo.

Mikrofon a třiadvacet centimetrů dlouhá anténa předávaly signál do přijímacího zařízení poblíž; Sověti lovili signál buď z vozu zaparkovaného nedaleko, nebo z některých přilehlých budov. Maličké, ale geniální zařízení spolehlivě sloužilo několik let a předávalo důležité informace o plánech Spojených států. Jak se později ukázalo, autorem štěnice byl slavný sovětský vynálezce Leon Theremin (určitě znáte úchvatný hudební nástroj pojmenovaný po něm) a jím použitý mechanismus se později uplatňoval na většinu odposlouchávacích zařízení; v podstatě jej můžeme považovat za jednoho z kmotrů audiošpionáže. Ponaučení si z tohoto incidentu Američané jistě vzali, možná znělo něco jako "darovanému orlovi do zobáku koukej".


 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Marta Šindlauerová

2. 01. 2020 | 12:00

Zavří­t reklamu